Reklama

Koniec z wydzwanianiem po lekarzach? Plan na jedną kolejką do przychodni

Jak przewiduje projekt przygotowany przez Radę Ministrów, rejestracja do przychodni, poradni czy szpitala ma być scentralizowana. Zgodnie z założeniami projektu ustawy nowa centralna e-rejestracja ma sprawić, że kolejki będą bardziej sprawiedliwe.

Większość osób, które kiedykolwiek próbowały zapisać się do lekarza przez telefon, wie, że czynność ta nie należy do przyjemnych. Długie oczekiwania na odebranie połączenia, które nie dawały gwarancji umówienia się na wizytę lub wiązały się z odmową, mogą przejść jednak do historii. Wszystko za sprawą projektu ustawy, który zakłada scentralizowanie zapisów do przychodni poradni i do szpitali. 

Zobacz również: GIS wycofuje z rynku suplement. Natychmiast przestań go przyjmować

Reklama

Nowy system ułatwi życie?

Obecnie aby umówić się do specjalisty czy zapisać na planowe przyjęcie do szpitala, należy najpierw obdzwonić kilka, a czasami nawet kilkanaście placówek. Jest tak dlatego, że dotychczas każda przychodnia czy szpital miały swoją własną rejestrację. Sytuacja ma się jednak wkrótce zmienić za sprawą projektu o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Pozwoli to na rejestrację do przychodni czy szpitala przez Internetowe Konto Pacjenta, podobnie jak miało to już miejsce ze szczepieniami przeciwko COVID-19. 

Nowy system ma uprościć i przyspieszyć proces rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej, odejmując nadmiaru pracy placówkom oraz zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępnych terminach wizyt u lekarzy i na badania.

Scentralizowane kolejki w praktyce

Świadczeniodawcy, czyli placówki i lekarze będą musieli udostępniać harmonogramy przyjęć w systemie P1, czyli elektronicznej platformie usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia . Na początku ędzie to dostępne jedynie dla wybranych przez ministra zdrowia świadczeń. Przypomnijmy, że resort w wakacje przeprowadził pilotaż e-rejestracji. Wówczas w wybranych województwach można było zarejestrować się na wizytę u kardiologa oraz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Prawdopodobnie system centralny ruszy od tych samych wizyt. To oznacza, że pacjent ze skierowaniem będzie mógł wyszukać najkrótszy termin wizyty przez IKP w danym województwie lub mieście. W przypadku, gdy miejsce zwolni się wcześniej, system nas o tym poinformuje.

- W Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się możliwość dokonywania za pośrednictwem IKP centralnego zgłoszenia w ramach elektronicznej rejestracji centralnej na świadczenia opieki zdrowotnej - podają projektodawcy.

Projekt ten Rada Ministrów przyjmie prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu.

Przeczytaj więcej: Kardiolodzy unikają tych produktów jak ognia. Rujnują serce i żyły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wizyta u lekarza | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy