Reklama

Magnez i jego rola w organizmie

Magnez odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest składnikiem kości, bierze udział w syntezie związków energetycznych, odpowiada za działanie układu sercowo-naczyniowego, działa uspokajająco i odprężająco, reguluje napięcie mięśni. To tylko niektóre z niezwykłych korzyści, jakie kryje w sobie magnez. Jak widać, prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie jest niezwykle ważny dla kondycji fizycznej i psychicznej.

Objawy niedoboru magnezu

Organizm w wieloraki sposób sygnalizuje, że poziom magnezu w organizmie jest za niski. Niedobór magnezu może objawiać się bezsennością, skurczami mięśni, drżeniem rąk i powiek, bólami głowy, ciągłym zmęczeniem i brakiem koncentracji, nadciśnieniem. W ekstremalnych sytuacjach, gdy dojdzie do dużego ubytku magnezu, może wystąpić trwały skurcz mięśnia sercowego i przerwanie jego pracy. Jest to jednak sytuacja bardzo rzadko spotykana.

Jak uzupełnić niedobór magnezu?

Magnez obecny jest w wielu produktach: bananach, awokado, pestkach dyni, kaszy gryczanej, kakao, roślinach strączkowych. Jego przyswajalność nie przekracza jednak 40%, dlatego w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek, konieczna jest suplementacja. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów w formie tabletek musujących lub kapsułek, warto więc wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Pomóc nam może lekarz rodzinny lub farmaceuta. Magnezowy suplement powinien zawierać witaminę B6, która zwiększa przyswajalność pierwiastka o około 30%.

Reklama

Innym cennym źródłem magnezu jest woda mineralna. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z treścią etykiety na opakowaniu i wybrać produkt wysokozmineralizowany, o dużej zawartości magnezu (więcej niż 50 mg/l).

Coraz bardziej popularne staje się również sięganie po jonizowaną wodę alkaiczną. Woda jonizowana występująca w przyrodzie pochodzi z topniejących lodowców. Niestety, większość z nas nie ma dostępu do takiej naturalnej wody żywej, dlatego alkaliczną wodę jonizowaną wytwarza się w procesie elektrolizy.

Wodę o wysokiej zawartości magnezu można też przygotować samodzielnie. Wystarcza butelka wody gazowanej (o śladowej ilości innych minerałów) i mleko magnezowe (dostępne w aptekach), które zawiera wodorotlenek magnezu. 45 ml mleka dodajemy do butelki schłodzonej wody gazowanej i potrząsamy intensywnie przez około 30 sekund. Następnie odstawiamy do lodówki na 30 minut, a po tym czasie ponownie potrząsamy. Przygotowana w ten sposób woda zawiera około 1500 mg wodorowęglanu magnezu. Jednorazowo należy pić tylko pół szklanki wody, którą cały czas przechowujemy w lodówce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: magnez
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy