Reklama

Majeranek na katar? Inhalacje mogą pomóc

W sezonie zwiększonej zachorowalności często sięgamy po domowe sposoby, które nie tylko zwiększą naszą odporność, ale zadziałają również objawowo. Wiedzieliście, że majeranek jest świetnym domowym sposobem w walce z kaszlem i katarem? Poleca się również inhalacje z majeranku na zatoki. Jak działa ten domowy specyfik?

Majeranek jest ziołem, którego właściwości prozdrowotne w medycynie naturalnej są doceniane od lat. Jest nie tylko jedną z najchętniej wykorzystywanych w kuchni polskiej przypraw, ale sprawdza się również jako naturalne lekarstwo na kaszel i katar. Jest także popularny przy inhalacjach na zatoki. 

Majeranek: właściwości lecznicze

Uważa się, że majeranek ma liczne właściwości lecznicze. Jest on źródłem wielu substancji o działaniu antyoksydacyjnym, zawiera m.in. karwakrol i eugenol, witaminę C oraz kwas ursolowy. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Właśnie z tego względu olejek majerankowy sprawdzi się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a także przy zapaleniu zatok i przy uciążliwym katarze. 

Reklama

Majeranek na zatoki i kaszel

Napary z majeranku są skuteczne w walce z przeziębieniem i działają przeciwwirusowo. Z tego względu olejek eteryczny z majeranku jest tak popularny przy inhalacjach. Wykazuje on działanie udrażniające drogi oddechowe, dlatego poleca się go, przy problemach z zatokami. Roślina ta polecana jest też przy dolegliwościach związanych z kaszlem. Rozrzedza bowiem zalegającą wydzielinę i działa wykrztuśnie. 

Jak robić inhalacje z majeranku?

Inhalacje z majeranku są skutecznym domowym sposobem na zwalczanie mokrego kaszlu i kataru. Są również świetne w walce z dolegliwościami towarzyszącymi chorym zatokom. Jak je wykonywać? Najprostszym i najczęstszym sposobem jest połączenie wrzątku z dwiema łyżkami suszonego majeranku. Po ich zmieszaniu należy pochylić się nad miską z gorącym roztworem, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać przez kilka minut. By osiągnąć efekt, inhalacje warto powtarzać codziennie przez pięć dni. W przypadku, gdy zabieg ten nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Majeranek a ciąża

Często pojawia się pytanie, "czy w trakcie ciąży stosowanie majeranku jest bezpieczne?" Dodawany do potraw nie stanowi zagrożenia dla ciężarnych kobiet. Jednak spore wątpliwości budzi stosowanie majeranku podczas ciąży w celach leczniczych, np. w formie herbatek lub inhalacji. Okazuje się bowiem, że istnieje ryzyko wystąpienia skurczy macicy, a we wczesnych stadiach może dojść do poronienia. W zaawansowanej ciąży może dojść natomiast do przedwczesnego porodu. Choć jest to skrajny i mało prawdopodobny scenariusz, to należy go wziąć pod uwagę i w trakcie ciąży nie stosować majeranku w celach leczniczych.

Majeranek: Przeciwwskazania

Choć roślina jest doceniana ze względu na swoje prozdrowotne działanie, należy wziąć pod uwagę również przeciwwskazania w stosowaniu go. Warto zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na częstotliwość korzystania w celach leczniczych. Należy unikać stosowania majeranku w większych ilościach, ponieważ w takim przypadku może on działać oszałamiająco na układ nerwowy.

Warta uwagi w kontekście przeciwwskazań jest również maść majerankowa, którą poleca się przy trudno gojących się ranach. Jej częste stosowanie może przyczynić się do zmian pigmentacyjnych na skórze. Nie należy jej również stosować, gdy wystawiamy skórę na działanie słońca — może bowiem dojść do podrażnień. Ponadto, przy uczuleniu na majeranek należy bezwzględnie unikać stosowania zarówno maści, jak i naparów. 

Czytaj również:

Jak zrobić domowe cukierki na kaszel?

Nietypowy sposób na ból gardła. Skuteczny przy nadwyrężeniu strun głosowych


***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby na przeziębienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy