Reklama

Nadmierne pragnienie: Objaw groźnych chorób

Odczuwanie pragnienia to jeden z mechanizmów obronnych człowieka – chroni przed odwodnieniem i zapewnia prawidłowy metabolizm. Silne pragnienie jest normalnym zjawiskiem po wysiłku fizycznym, spożyciu dużej ilości słonych lub pikantnych produktów czy alkoholu. To również naturalne uczucie w gorące dni, a także u wielu kobiet w ciąży. W innych przypadkach może jednak świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub poważnych schorzeniach nerek, układu pokarmowego czy krwi. Kiedy mamy do czynienia z nadmiernym pragnieniem i na jakie inne objawy należy zwrócić uwagę?

Nadmierne pragnienie a cukrzyca

O nadmiernym pragnieniu mówimy, gdy przyjmujemy więcej niż 2,5 l płynów dziennie, a mimo to wciąż chce nam się pić. Jest to objaw charakterystyczny dla cukrzycy – organizm chce rozcieńczyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi i wydalić go razem z moczem. Przyczyną cukrzycy jest zazwyczaj uszkodzenie trzustki, która produkuje zbyt mało insuliny. Inne objawy tego częstego schorzenia to przewlekłe zmęczenie, apatia, problemy ze skórą i częste oddawanie moczu.

Nadmierne pragnienie a choroby tarczycy

Gdy tarczyca zaczyna szwankować, w organizmie dochodzi do wielu zaburzeń metabolicznych. Charakterystyczne są wtedy wahania wagi, uderzenia gorąca, nadpobudliwość lub apatia, problemy ze snem i koncentracją. Wiele osób skarży się też na suchość w jamie ustnej i ciągłe pragnienie, które może być efektem zaburzeń hormonalnych i pogorszonej pracy innych narządów. Tarczyca wpływa na cały organizm, dlatego ważne jest częste kontrolowanie wydzielanych przez nią hormonów.

Reklama

Nadmierne pragnienie a choroby nerek

Ciągłe uczucie pragnienia może być też związane z przewlekłą chorobą nerek. Gdy zaczynają mieć one problem z filtrowaniem toksyn, dochodzi też do zaburzeń równowagi elektrolitów i zatrzymania wody w organizmie. Towarzyszy temu zwiększenie stężenia soli w naszym ciele, a w efekcie nadmierne pragnienie. Inne objawy chorób nerek to uczucie zmęczenia i zimna, zmiany na skórze i paznokciach oraz metaliczny posmak w ustach.

Nadmierne pragnienie a anemia

Anemia najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie, który braki tego pierwiastka próbuje uzupełnić m.in. poprzez uczucie pragnienia. Inne objawy niedokrwistości to ciągłe zmęczenie, bladość skóry, niskie ciśnienie krwi, zawroty i bóle głowy, duszności i omdlenia.

Nadmierne pragnienie a choroby układu pokarmowego

Ciągłe pragnienie jest też częstym objawem zwężenia przełyku lub stanu zapalnego otrzewnej, co jest bardzo niebezpieczne dla żołądka i jelit, a nawet grozi śmiercią. Przyczyną może być infekcja bakteryjna wywołująca dolegliwości jak przy zatruciu pokarmowym – wymioty, biegunki i gorączkę. W takiej sytuacji organizm bardzo szybko się odwadnia i potrzebuje zwiększonej ilości płynów. Inne objawy to suchość w ustach, podwyższone ciśnienie, szybsze bicie serca i bóle głowy.

Nadmierne pragnienie a zaburzenia psychiczne

Wzmożone pragnienie to także jeden z objawów zaburzeń psychicznych, np. nerwicy. Ciągłe napięcie, lęki i ataki paniki podnoszą ciśnienie krwi i przyspieszają bicie serca. Przewlekły stres jest też przyczyną suchości w jamie ustnej i nadmiernego pocenia się, więc organizm potrzebuje dodatkowych porcji płynów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: picie wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy