Reklama

Reklama

Najlepsza pozycja do spania przy nadciśnieniu

Na nadciśnienie tętnicze cierpi już co trzeci, dorosły Polak, z czego duża część w ogóle nie zdaje sobie sprawy z występowania u nich choroby. Warto pamiętać, że pozycja, w której śpimy, ma duże znaczenie w kontekście prawidłowej pracę układu krążenia.

Nadciśnienie tętnicze nie bez powodu jest nazywane "cichym zabójcą"

 

Choroba ta jest definiowana jako przewlekle utrzymujące się podwyższenie ciśnienia skurczowego powyżej 140 mmHg tudzież ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 mmHg. Częstość występowania tego schorzenia rośnie wraz z wiekiem.

Choć nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę przypadłość. Nadciśnienie tętnicze to główny czynnik chorób układu krążenia, a nieleczone może powodować udar, zawał serca i niewydolność serca.

Na nadciśnienie tętnicze może wpływać:

Reklama

  • otyłość, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna 
  • duże spożycie soli
  • proces starzenia się organizmu
  • stres psychiczny
  • tryb życia - osoby, które podejmują regularną aktywność fizyczną mają niższe ciśnienie tętnicze

Warto wiedzieć: Najlepsze zioła przy nadciśnieniu

Cierpisz na nadciśnienie? Sprawdź, w jakiej pozycji należy spać

Chorzy na nadciśnienie szczególną uwagę powinni zwracać na m.in. pozycję snu. W przypadku nadciśnienia eksperci zalecają sen na lewym boku. Taka pozycja wpływa na obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Sen w tej pozycji odciąża serce, które nie musi tak intensywnie pracować, pompując krew.

Ponadto spanie na lewym boku może również zmniejszać ryzyko bezdechu sennego, poprawić przepływ limfy oraz korzystnie wpływać na wypróżnianie.

U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze bardzo często występuje wspomniany obturacyjny bezdech senny. Szacuje się, że ta przypadłość dotyczyć może nawet 85 proc. chorych na nadciśnienie. Objawy towarzyszące chorobie związane są bezpośrednio ze snem, ale też występują w ciągu dnia w postaci: wzmożonej senności dziennej, trudności z pamięcią i koncentracją czy impotencji i spadku libido. Spanie na boku zdecydowanie zmniejsza występowanie bezdechu sennego

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze - profilaktyka, objawy i leczenie


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadciśnienie tętnicze | sen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama