Nalewka bursztynowa. Jakie ma właściwości, jak ją przygotować?
Nalewka bursztynowa uważana jest za trunek o wielu cennych właściwościach. Nic dziwnego, w końcu bursztyny uważane są za niezwykłe kamienie. Jedni noszą je jako kamienie energetyczne, inni korzystają z nich jako biżuterii dekoracyjnej. Jeszcze inni wykorzystują bursztyn do nalewek, które mają mieć pozytywny wpływ na organizm. Dowiedzmy się, jakie właściwości ma nalewka bursztynowa oraz jak ją przygotować.
Nalewka bursztynowa uważana jest za ratunek na wiele problemów z naszym organizmem. Nie ma się czemu dziwić. W końcu od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i alternatywnej. Coraz częściej nalewkę bursztynową chwalą lekarze. Wszystko przez fakt, iż nie wywołuje negatywnych skutków zdrowotnych. Przekonajmy się, jak zrobić domową nalewkę bursztynową. Jakie niesie ze sobą właściwości lecznicze?
Bursztyn powstał miliony lat temu. Bursztyn bałtycki powstał na skutek przeobrażania się żywicy drzew iglastych. Dzięki procesowi polimeryzacji żywica twardniała, a prądy morskie przemieszczały ją wzdłuż brzegów.
Bursztyn stał się towarem handlowym już kilka wieków przed naszą erą. Pierwsze wyprawy po bursztyn miały miejsce w V w. p.n.e., a trasę nazwano Szlakiem Bursztynowym. Ciągnęła się ona od Morza Śródziemnego do Morza Bałtyckiego. W Polsce można wskazać 750 miejsc, w których w przeszłości wydobywano bursztyn. Obecnie na wydobycie bursztynu potrzebna jest koncesja. Nie jest ona potrzebna natomiast przy amatorskim zbieraniu bursztynów na plaży.
Bursztyn od wielu wieków uznawany jest za środek leczniczy oraz magiczny. Wspominany był już w czasach starożytnej Grecji oraz Rzymu. Już wtedy wykorzystywano bursztyn jako środek przeciwbólowy. Miał on wyciągać chorobę z pacjenta. Korzystało się z niego przy bólu zębów, gardła czy stawów. Bursztynem leczono również choroby układu trawiennego oraz serca.
Współcześnie bursztyn uważany jest za środek leczniczy w medycynie niekonwencjonalnej. Uważa się, że pobudza system nerwowy, oczyszcza organizm z toksyn czy reguluje pracę serca. Dodatkowo nalewki z bursztynu bardzo dobrze sprawdzają się jako składniki produktów kosmetycznych. Do dzisiaj nie posiadamy jednak naukowych potwierdzeń właściwościach leczniczych bursztynu.
Nie zaleca się częstego spożywania nalewki bursztynowej, ponieważ jej głównym składnikiem jest spirytus. Najczęściej nalewkę wykorzystuje się jako dodatek w formie kilku kropel np. dodanych do herbaty, aby zwalczyć kaszel.
Z nalewki bursztynowej korzysta się również zewnętrznie. Wmasowuje się ją często w okolicach bolących stawów czy w okolicach nosa przy katarze. Dodatkowo wcierana w okolicach skroni w trakcie migreny ma szybko przynosić ulgę oraz przyspieszać powrót do zdrowia.
Nalewkę bursztynową w medycynie naturalnej wykorzystuje się do leczenia różnych schorzeń. Ma ona obniżać ciśnienie, zapobiegać powstawaniu zmarszczek oraz wspomagać pracę żołądka. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć, jak stosować nalewkę bursztynową w zależności od problemów zdrowotnych. Przedstawiamy, jak stosować nalewkę bursztynową na różne dolegliwości.
- Nalewka bursztynowa na kaszel
Rozpuścić kilka kropli nalewki w herbacie, pić raz dziennie. Można wlać wymieszać ją z wodą.
- Nalewka bursztynowa na trądzik
Nie powinno się smarować trądziku nalewką bursztynową. Alkohol mocno wysusza skórę, co może doprowadzić do bólu lub pogorszenia się stanu skóry. Zaleca się zakup maści na bazie nalewki bursztynowej lub bursztynu i stosowanie zgodnie z ulotką.
- Nalewka bursztynowa na włosy
Wymieszać łyżkę nalewki z 1/3 szklanki wody. Taki preparat wmasować w skórę głowy i spłukać.
- Nalewka bursztynowa na zatoki
Dodać kilka kropel nalewki bursztynowej do wody, a następnie dokonać inhalacji. Następnie wmasować odrobinę nalewki w okolicach nosa.
- Nalewka bursztynowa na ból ucha
20 kropli nalewki bursztynowej łączymy z łyżką letniej wody. Płuczemy ucho za pomocą kroplomierza. Należy powtarzać czynność 2-3 razy dziennie.
- Nalewka z bursztynu na tarczycę
Wewnętrznie stosowana jak przy kaszlu - kilka kropel do herbaty lub wody. Pić raz dziennie. Można również nacierać nalewką bursztynową okolice tarczycy. Istnieją również niepotwierdzone teorie, że pomoże noszenie nieoszlifowanego bursztynu na łańcuszku.
- Nalewka z bursztynu na grzybicę
Trzy razy dziennie 30 kropli rozpuszczonych w wodzie lub herbacie. Kurację przeciwgrzybiczą należy powtórzyć po tygodniowej przerwie.
- Nalewka z bursztynu na stawy
Kilka kropel nalewki z bursztynu wmasować w bolące stawy. Czynność powtarzać, jeśli ból jest nawracający.
- Nalewka z bursztynu na żołądek
Wymieszać 20 kropel nalewki z bursztynu z 0,5 szklanki ciepłej wody. Wypić mieszankę.
Do przygotowania nalewki potrzebujemy 25 gramów nieoszlifowanego drobnego bursztynu oraz 0,5 litra spirytusu. Na początek należy obmyć bursztyny i poczekać aż przeschną. Następnie wsypujemy kamienie do półlitrowej butelki, a później zalewamy alkoholem. Taką mieszankę odstawiamy na około dwa tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Ważne, aby w ciągu tych dwóch tygodni codziennie przemieszać kamienie w spirytusie. Wykorzystane bursztyny do nalewki nie powinny być używane ponownie.
Przepis na przyrządzenie domowej nalewki bursztynowej jest banalnie prosty. Zdarza się jednak, że nie zawsze mamy czas na jej przygotowanie. Dlatego też decydujemy się kupić gotowy roztwór. Gdzie go można znaleźć? Najlepszym miejscem do zakupu będzie apteka. Za 50 gramów nalewki bursztynowej zapłacimy około 10-15 zł. Gotowe nalewki dostępne są również w różnych sklepach internetowych oraz sklepach zielarskich.
Nie istnieją jeszcze żadne badania mówiące o szkodliwości nalewki bursztynowej na nasz organizm. Jednak jej główny składnik to wysokoprocentowy alkohol. Dlatego też nie zaleca się używania jej przez dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z problemami alkoholowymi. Dotyczy to wyłącznie stosowania nalewki bursztynowej doustnie.
***
Czytaj także:
Spray na komary domowej roboty - efekty są powalające
Letnia dieta dla cukrzyka. Które owoce sezonowe mogą zaszkodzić?
Najlepsza i najgorsza pozycja do spania. Tak oczyścisz mózg z toksyn