Reklama

Nasze babcie stosują te metody od lat. Tak naturalnie obniżają cholesterol

Apteczki naszych babć kryją w sobie wiele sekretów. Znajdziemy w nich nie tylko specyfiki wzmacniające odporność i przyspieszające kurację po przebytych infekcjach, ale także liczne zioła i rośliny. Wiele z nich znalazło swoje zastosowanie w medycynie naturalnej, wspomagając m.in. pracę układu krążenia. Babcine sposoby na cholesterol warto stosować także współcześnie, by niwelować ryzyko chorób serca.

  • Lekarze ostrzegają, że zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi wzmaga ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. To także główna przyczyna zawałów serca.
  • Uznaje się, że niebezpieczny poziom cholesterolu całkowitego przekracza 240 mg/dL, a cholesterolu LDL - powyżej 160 mg/dL.
  • Obniżenie cholesterolu dobrze jest zacząć od diety obfitującej w owoce, warzywa, rośliny strączkowe oraz produkty pełnoziarniste.

Szkodliwość cholesterolu

Cholesterol naturalnie znajduje się w organizmie i jest składnikiem wchodzącym w skład m.in. kwasów żółciowych oraz hormonów. Bierze także aktywny udział w powstawaniu błon komórkowych. Dopiero jego nadmierne odkładanie staje się niebezpieczne, ze względu na ryzyko powstawania złogów tłuszczowych. W konsekwencji prowadzi do udaru mózgu oraz zawału serca.

Reklama

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cholesterolu:

  • cholesterol HDL - to tzw. dobry cholesterol, który zajmuje się eliminowaniem złego z naczyń krwionośnych. Warto dbać o to, by jego poziom był dość wysoki.
  • cholesterol LDL - nazywany złym cholesterolem, gdyż powoduje zatykanie się naczyń, a w konsekwencji prowadzi do miażdżycy. Im wyższe jego stężenie we krwi, tym bardziej jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób związanych z układem krążenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) zaleca, by dziennie spożywać nie więcej niż 300 mg cholesterolu. Najwięcej znajdziemy go w podrobach, tłustym mięsie, serze żółtym, smalcu oraz wędlinach. Za podwyższeniem złego cholesterolu stoją także słodycze i niezdrowe przekąski, będące głównym źródłem nienasyconych tłuszczów trans.

Warto przynajmniej raz w roku sprawdzić poziom trójglicerydów oraz cholesterolu w organizmie. W tym celu wykonuje się lipidogram. Jeśli wynik wyraźnie wskazuje nadmiar cholesterolu, powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki prowadzące do jego obniżenia.

Sprawdź: Lekarze ostrzegają: Te rodzaje kiszonek szkodzą zdrowiu

Niezbędne zioła

W domowych apteczkach naszych babć znajdziemy zioła, które mają dobroczynny wpływ nie tylko na poprawę pracy układu krążenia, ale przede wszystkim na obniżenie zbyt wysokiego cholesterolu. Rośliny te działają przeciwzakrzepowo, przeciwutleniająco oraz przeciwzapalnie. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • wiesiołek - tę popularną roślinę znajdziemy na polskich łąkach. W jej składzie dominują nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują pracę układu krążenia. Udowodniono, że jego regularne stosowanie obniża cholesterol oraz niweluje ilość trójglicerydów. Szczególnie polecane jest włączenie do diety oleju z wiesiołka, który chroni przed miażdżycą oraz jej konsekwencjami.
  • siemię lniane - dobroczynne działanie nasion lnu jest związane z zawartością kwasu alfa linolenowego, lignanów oraz rozpuszczanego i nierozpuszczalnego błonnika. Można dodawać je do sałatek, jogurtów oraz koktajli. Solo sprawdzi się w formie kisielu, czyli nasion zalanych ciepłą wodą i zostawionych do napęcznienia.
  • głóg - roślina została doceniona przede wszystkim przez medycynę naturalną. Wyróżnia się obecnością przeciwutleniających flawonoidów, które rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie, a dodatkowo regulują zbyt wysokie ciśnienie krwi. Głóg obniża poziom cholesterolu LDL i HDL, a także trójglicerydów. Spożywa się go na surowo lub w postaci herbaty.

Sprawdź: Pogromca toksyn i wysokiego ciśnienia. Ten napój przygotujesz z resztek

Nalewka z dzikiej róży na obniżenie cholesterolu

Trunek ten łączy ze sobą nie tylko walory smakowe, ale także liczne właściwości owoców dzikiej róży. Roślina jest bogata w witaminy z grupy B, a także C, E oraz K. Znajdziemy w niej także żelazo, wapń, cynk oraz potas. Obecność polifenoli wzmacnia układ krwionośny, przeciwdziała rozwojowi chorób nowotworowych, a także obniża poziom cholesterolu i chroni przed miażdżycą.

Składniki:

  • 500 g owoców dzikiej róży
  • 500 ml wódki
  • 100 ml spirytusu
  • 125 ml wody
  • 125 g cukru

Przygotowanie:

  1. Owoce dzikiej róży dokładnie umyj i osusz, a następnie ponakłuwaj w kilku miejscach wykałaczką. Tak przygotowane owoce umieść w czystym i wcześniej wyparzonym słoju. Zalej je spirytusem oraz wódką. Zakręcony słój odstaw w ciemne i ciepłe miejsce na 14 dni.
  2. Kolejny etap zacznij od przygotowania syropu cukrowego. Do garnka wlej wodę, dodaj cukier i doprowadź do wrzenia. Gotową mieszankę wlej do owoców i ponownie odstaw na kolejne dwa tygodnie.
  3. Po upływie wyznaczonego czasu przecedź powstały płyn przez sito, rozlej do butelek i odstaw na kolejne dwa miesiące. Nalewkę należy pić z umiarem i w niewielkich ilościach. Wystarczy kieliszek raz dziennie.

Sprawdź: Jakie właściwości zdrowotne ma nalewka z aloesu? Poznaj jej zalety i prosty przepis

Domowy syrop z cytryny i czosnku

Składnikiem, który ma zbawienne działanie na układ krążenia, a znajdziemy go niemal w każdym domu, jest czosnek. Naukowcy w licznych badaniach dowiedli, że włączenie go do jadłospisu nie tylko zmniejsza poziom cholesterolu LDL, ale także podwyższa stężenie jego dobrej odmiany, czyli HDL.

Związki siarkowe zawarte w czosnku nie tylko odpowiadają za specyficzny smak i zapach, ale także wspomagają pracę śródbłonka naczyniowego i przyczyniają się do stopniowego rozszerzenia naczyń krwionośnych. W cytrynie kryje się zaś cały arsenał zdrowych składników. Zawiera aż 22 odkwaszające i antyrakowe związki, a także jest bogata we flawonoidy, witaminy z grupy B, wapń, miedź, potas czy błonnik.

Do przygotowania syropu, który pomoże w walce ze zbyt wysokim cholesterolem, potrzebujemy:

  • 2 główki czosnku
  • 6 dużych cytryn

Przygotowanie:

  1. Czosnek obieramy i ścieramy na tarce. Umieszczamy w czystym słoiku, a następnie zalewamy wyciśniętym sokiem z cytryny. Całość przykrywamy gazą i odstawiamy w chłodne oraz ciemne miejsce na 2 tygodnie.
  2. Po tym czasie przelewamy wszystko przez sito i rozlewamy do mniejszych butelek. Gotowy syrop przechowujemy w lodówce. Przed spożyciem rozcieńczmy go w proporcji jedna łyżeczka na pół szklanki wody. Spożywamy codziennie przez dwa miesiące.

Sprawdź również:

Tak chudnie Michniewicz, Lewandowska i Kardashian. Strategia liczy się też w kuchni

Co jadła żona Zenka Martyniuka, że tak schudła?! Dzięki tej zmianie waży 15 kg mniej!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy