Reklama

Reklama

Naturalne sposoby leczenia bólu

Urlop to dobra okazja, by wypocząć, ale też pozbyć się dolegliwości i podreperować zdrowie całej rodziny. Szczególnie, jeśli możesz go spędzić w okolicy uzdrowiska.

Solanki, borowiny, siarczki

Kąpiele złagodzą bóle stawów i mięśni

Gdy z jakiegoś powodu dokucza ci ból, wypróbuj zabiegi z wykorzystaniem leczniczych wód i torfu w postaci kąpieli, ale też płukanki czy nasiadówki. Jeśli jesteś z rodziną w uzdrowisku, zależnie od potrzeb zdrowotnych możesz wybrać pakiet kuracyjny lub uzdrowiskowy, albo weekendowe zabiegi profilaktyczne.

Kąpiele w wodzie solankowej

Podczas kąpieli w solance cenne mikroskładniki odkładają się w naskórku i przenikają w głąb organizmu, do chorych narządów. Działanie lecznicze solanek trwa nie tylko podczas kąpieli, ale i po ich zakończeniu (po kąpieli nie należy spłukiwać ciała ani go wycierać).

Reklama

Bóle stawów, kręgosłupa, po kontuzjach i urazach

Kąpiele solankowe zmniejszają stan zapalny, rozluźniają napięte mięśnie. Jeśli korzystamy z kąpieli całkowitej - moczymy ciało po szyję. W częściowej - moczymy tylko wybrane, bolące partie ciała, np. bark, łokieć. Przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń dostępne są także płukanki z wodą solankową. Pomagają przy bólach dziąseł.

Dokąd jechać

Naturalne solanki występują w Ciechocinku, ale zabiegi solankowe oferuje też wiele innych uzdrowisk, np. Inowrocław, Połczyn-Zdrój.

Nasiadowki z borowiną

Leczniczy torf, czyli borowina jest bogaty w cenne składniki: np. makro- i mikroelementy, enzymy, krzemionkę i sole.

Działanie przeciwzapalne, rozgrzewające, na dolegliwości kobiece

Składniki borowiny wnikają w głąb organizmu przez skórę. Zabiegi borowinowe poprawiają ukrwienie i odżywienie stawów, rozluźniają napięte mięśnie. Borowina po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą ma postać papki. Stosowana jest do kąpieli, nasiadówek, okładów. Najczęściej zalecane są półkąpiele i tzw. fasony borowinowe. To kąpiele w specjalnych wysokich wanienkach, w których zanurza się ręce do łokci lub nogi do kolan. Są też fasony borowinowe tylko dłoni czy stóp. Przy bólach kręgosłupa lędźwiowego lub dolegliwościach kobiecych można korzystać z nasiadówek borowinowych. Odbywają się one w specjalnych wannach, gdzie ciało zanurzone jest w borowinie od połowy ud do wysokości pępka.

Dokąd jechać

Z borowinowych zabiegów słyną np. Busko- -Zdrój, Duszniki-Zdrój.

Zabiegi siarczkowe

Podczas kąpieli siarka przenika do uszkodzonej chrząstki i regeneruje ją.

Bóle zwyrodnieniowe, reumatyczne, dyskopatie

Kąpiele zmniejszają ból oraz poprawiają ruchomość stawów.

Dokąd jechać

Warto wiedzieć, że z polskiego odwiertu Malina w Solcu Zdrój, otrzymuje się solankę siarczkową o najsilniejszym na świecie składzie. Jeśli wybierasz się z partnerem na Śląsk, możecie np. w hotelu Medical SPA Malinowy Dwór skorzystać z 6-dniowego pakietu terapeutycznego, zawierającego m.in. kąpiel siarczkową, dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

Baseny termalne

Sposób na nerwobóle i kamicę nerkową

A by woda była uznana za termalną, musi mieć temp. wyższą niż 20°C w miejscu ujęcia, czyli być naturalnie ciepła, niepodgrzewana. W polskich termach temp. wody sięga powyżej 80°C. Aby bezpiecznie z niej korzystać, musi być schładzana. Z kąpieli termalnych możemy korzystać w różnych wypoczynkowych miejscowościach, ale z profesjonalnych zabiegów przeciwbólowych tylko w uzdrowiskach. Są one przeznaczone także dla dzieci.

Lecznicze działanie term

Działanie terapeutyczne wody termalnej ma ciepło, ale też bogactwo minerałów w niej zawartych, jak np. fluor, krzem, sód. Pod wpływem ciepła łatwiej przenikają do organizmu i działają leczniczo. Woda termalna ma działanie rozgrzewające na skórę i na narządy wewnętrzne.

Łagodzenie bólu kręgosłupa, rozluźnianie mięśni

Kąpiele termalne pomagają w bólach stawów, kości, mięśni. Ale też działają rozkurczowo przy bólach pęcherza czy nerek.

Dokąd jechać

Baseny termalne są np. w Cieplicach, Lądku- -Zdroju, Uniejowie.

Zabiegi przeciwbolowe

Oprócz kąpieli, w uzdrowisku dostępne są przeciwbólowe zabiegi z użyciem wody termalnej.

Nerwobóle, bóle stawów, nerwica dorosłych i dzieci, bóle oczu

Przy bólach kręgosłupa, stawów i nerwobólach ulgę poczujemy po masażu podwodnym. Rozluźnia mięśnie i silnie pobudza krążenie. Podczas kąpieli termalnej w wannie na ciało lub jego partie kierowany jest silny strumień wody. Przeciwbólowo i rozluźniająco na napięte mięśnie działa także masaż wirowy. Jest łagodniejszy - wirująca ciepła woda delikatnie masuje. Masaż podwodny i wirowy zalecany jest dzieciom przy bólach kostno-stawowych. Natomiast przy nerwobólach, nerwicy i bólach stawów, także u dzieci stosuje się bicze szkockie. Strumień wody wypuszczany pod różnym ciśnieniem i zmiennej temperaturze masuje ciało. W Uzdrowisku Cieplice można skorzystać z zabiegu płukania oczu (np. przy zespole suchego oka). Specjalny aparat rozpyla wodę, nawilża oczy.

Dokąd jechać

Kąpiel, masaż podwodny, masaż wirowy, bicze szkockie z wykorzystaniem wody termalnej są m.in. w Uniejowie.

Wodna gimnastyka dla całej rodziny

Ćwiczenia w ciepłej wodzie wzmacniają mięśnie i stawy, poprawiają sylwetkę dziecka.

Bóle kręgosłupa oraz bóle wzrostowe

Przy bólach kręgosłupa, stawów pomagają kąpiele termalne połączone z gimnastyką korekcyjną. Stosuje się je u dzieci, np. przy bólach związanych z wadami postawy.

Dokąd jechać

Ćwiczenia w basenie z wodą termalną dla dzieci i dorosłych są np. Cieplicach Śląskich-Zdrój lub w Termach Mszczonów.Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: sposoby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje