„Nowy rok, nowa ja”? Wykorzystaj ten moment na zmiany w swoim życiu
Ostatnie dni grudnia skłaniają do refleksji nad minionym rokiem. Wspominamy, podsumowujemy, zastanawiamy się, co mogłyśmy zrobić lepiej, w końcu – zaczynamy planować przyszłość. No właśnie, bo nowy rok daje nam nowy początek, szansę na wprowadzenie istotnych zmian w swoim życiu. Jakie postanowienia podejmujemy najczęściej?
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest przejście na dietę. Często idzie ono w parze z obietnicą podjęcia aktywności fizycznej. Zawsze z początkiem roku siłownie i kluby fitness przeżywają oblężenie. Warto wykupić karnet, dzięki temu będziemy czuły się zobowiązane rzeczywiście brać udział w zajęciach. Dobrym pomysłem jest również umówienie się na wspólne ćwiczenia z koleżanką. Dzięki temu trudniej sobie odpuścić - w końcu nie chcemy nikogo "wystawić".
Za odchudzaniem i ćwiczeniami idzie też obietnica zdrowego odżywiania. Bardzo chcemy zrezygnować z niezdrowych przekąsek, słodyczy i tłustych potraw. Wiele osób próbuje także ograniczać spożycie mięsa. Pamiętajmy, by nie odmawiać sobie wszystkiego, zdecydowanie bardziej skuteczna jest metoda małych kroków niż rzucanie się na głęboką wodę. Lepiej więc zastąpić słodycze zdrowszymi domowymi wypiekami bez cukru albo owocowymi deserami niż całkowicie rezygnować z tej przyjemności.
Palenie tytoniu to potężny nałóg, nie tak łatwo z niego zrezygnować. Tymczasem tytoń jest przyczyną aż 8 mln zgonów rocznie. Jeśli jeszcze palisz, najwyższy czas podjąć próbę rzucenia nałogu. Osoby odstawiające wyroby tytoniowe mogą skorzystać z różnych form pomocy, na przykład dostępnych w aptekach środków, jak plastry, gumy do żucia czy tabletki. Część palaczy w poszukiwaniu zastępczej czynności decyduje się na skorzystanie z alternatywnych wyrobów tytoniowych, czyli podgrzewaczy tytoniu bądź e-papierosów. NICE (National Institute for Health and Care Excellence), brytyjski instytut zdrowia publicznego wydał wytyczne, zgodnie z którymi lekarze mogą proponować pacjentom korzystanie z e-papierosów jako narzędzia do całkowitego porzucenia nałogu.[1]
- W publikacjach dotyczących tematyki ograniczania ryzyk zdrowotnych, tzw. risk continuum, związanych z używaniem tytoniu, znajdziemy klasyfikację, według której e-papierosy są potencjalnie mniej szkodliwe zarówno od papierosów tradycyjnych, jak i podgrzewaczy tytoniu - mówi dr Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczna, wykładowczyni akademicka, autorka dwóch programów profilaktyki uzależnień dla młodzieży oraz programu rzucania palenia, w rozmowie z Interią.
Kolejnym ważnym postanowieniem wielu z nas jest oszczędzenie pieniędzy. Stało się to szczególnie istotne teraz, gdy jesteśmy w trakcie kryzysu i pandemii. Weźmy jednak pod uwagę rosnącą inflację - nie opłaca się trzymać zaoszczędzonej gotówki, gdyż z miesiąca na miesiąc traci ona na wartości. Pieniądze, które uda nam się odłożyć, inwestujmy. Nie potrzebujemy do tego dużych kwot. Pamiętamy, że inwestycją nazywamy nie tylko zakup akcji czy mieszkania pod wynajem, inwestycją jest również rozwój osobisty, który wpływa na podwyższenie naszej wartości na rynku pracy. Warto więc wydać odłożone pieniądze na przykład na kurs języka obcego czy programowania.
W nawale obowiązków często zapominamy o tym, co najważniejsze - pracujemy po to, żeby żyć, nie odwrotnie. Ciekawe wnioski przedstawia Bronnie Ware, australijska pielęgniarka, która przez lata opiekowała się umierającymi pacjentami. Rozmowy z nimi skłoniły ją do napisania książki "Czego najbardziej żałują umierający", z której wiele możemy nauczyć się o tym, co w życiu jest najważniejsze. Wśród największych błędów wymienianych na łożu śmierci był żal, że tak mało czasu poświęcamy swojej rodzinie oraz zaniedbujemy przyjaźnie. To ważna lekcja, którą warto przerobić w nadchodzącym roku.
[1] https://www.nice.org.uk/guidance/ng209/chapter/Recommendations-on-treating-tobacco-dependence