O czym świadczy biały nalot na języku? Objawy mogą być niepokojące
Nalot na języku może świadczyć zarówno o chorobie, jak i złej higienie jamy ustnej. W przypadku zauważenia osadu warto też przemyśleć swoją dietę. Często objaw ten powoduje nadmiar spożywanej kawy czy herbaty. O czym świadczy nalot na języku? Jak pozbyć się go domowymi sposobami? Wyjaśniamy.
- Nalot na języku może być objawem choroby lub zaniedbania higieny jamy ustnej.
- Osad da się usunąć przy użyciu domowych specyfików: kurkumy z cytryną lub ziół.
Nalot na języku może świadczyć o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, a także niedoborze witamin z grupy B. Warto zatem wykonać podstawowe badania, które wykluczą inne przypadłości. Jeśli zauważysz, że na języku pojawił się biały osad, warto zastanowić się na swoją dietą. Często bowiem świadczy on o refluksie lub wrzodach żołądka. Gdy do tego dochodzą bóle brzucha czy biegunka, wizyta u specjalisty staje się koniecznością.
Jeśli natomiast wszystkie badania wyjdą w porządku, być może źle dbasz o higienę jamy ustnej. To bakterie, które namnażają się na języku i powodują brzydki zapach z ust. Pamiętaj, żeby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Oprócz tego należy nitkować zęby z resztek pokarmu. Koniecznością jest też opieka stomatologa i regularne wizyty.
Przeczytaj: Co można zrobić z zębami na NFZ? O tych zabiegach nie miałeś pojęcia
Zdrowy język ma kolor jasnoróżowy lub lekko czerwony. Niepokojącym objawem jest, to gdy na języku pojawia się biały, żółty lub jasnobrązowy nalot. Mogą być widoczne niewielkie bruzdy, które jednak nie świadczą o poważnym schorzeniu. Występuje jeszcze tzw. język geograficzny i jest on dziedzicznym schorzeniem. To delikatny stan zapalny, któremu towarzyszy powiększenie brodawek i wrażliwość na niektóre smaki.
Znakiem rozpoznawczym jest pieczenie języka podczas spożywania kwaśnych i gorących produktów. Jeśli natomiast czujesz ciągłe pragnienie i masz biały nalot, być może jesteś odwodniony. Często też w organizmie brakuje niezbędnych elektrolitów, które usprawniają codzienne funkcjonowanie. Natomiast pojawiające się w jamie ustnej pleśniawki świadczą o poważniejszym stanie zapalnym. Problem ten dotyka w takiej samej mierze osób dorosłych i dzieci.
Oczywiście najpierw potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Pozwoli wykluczyć poważne choroby i skieruje na podstawowe badania. W domowym zaciszu możesz samodzielnie uporać się z nalotem za pomocą specjalnej szczoteczki do języka. Warto również przygotować płukankę z szałwii lub rumianku.
Zioła te mają właściwości oczyszczające i odświeżające jamę ustną. Płukanie wystarczy powtarzać dwa razy dziennie, po myciu zębów. Wiele osób preferuje też połączenie kurkumy z kilkoma kroplami soku z cytryny. Tak dobrane składniki nanieś na język i pozostaw na kilka minut. Na koniec wypłucz dokładnie mieszankę, a jej resztki usuń szczoteczką. Kurkuma zabije bakterie, a cytryna odświeży oddech.
Zobacz:
Utajona niedoczynność tarczycy rozwija się latami. Oto 11 nieswoistych objawów
Ustalono, o jakiej porze brać magnez. Unikniesz poważnych niedoborów