O czym świadczy drgająca powieka? Czy to może być coś poważnego?

Drgająca powieka, czyli, mówiąc językiem medycznym, bezwiedny skurcz mięśnia okrężnego oka, z pewnością niejednej osobie spędza sen z powiek. Powoduje ona duży dyskomfort, a także niepokój o stan własnego zdrowia. Czy zasadny? O czym może świadczyć drgająca powieka?

Drgająca powieka? Sprawdź, co może oznaczać ten objaw
Drgająca powieka? Sprawdź, co może oznaczać ten objaw123RF/PICSEL

Najczęściej odczuwamy drganie górnej powieki, w dużo rzadszych przypadkach powieki dolnej. Niekiedy dochodzi nawet do opadnięcia jednej z górnych powiek. Co może powodować taką przypadłość? Przyjrzyjmy się możliwym powodom.

O czym świadczy drganie powieki? Stres, zmęczenie, nerwica

Zbyt wysoki poziom stresu i życie w ciągłych nerwach jest częstą przyczyną drgania powiek. Nie powinniśmy więc zapominać o odpowiedniej ilości odpoczynku i zdrowej, zbilansowanej diecie.

Akumulowany stres może doprowadzić nasz organizm do ruiny. Jeżeli poza drgającą powieką, obserwujemy u siebie bóle głowy, częste migreny, kołatanie serca, duszności, bóle kręgosłupa, łatwe uleganie negatywnym emocjom, to znak, że koniecznie musimy o siebie zadbać, gdyż nasze ciało jest na skraju wytrzymałości.

Warto w takim momencie odwiedzić psychologa i podzielić się z nim naszymi kłopotami. Nerwicę można i trzeba leczyć.

Drganie powieki często jest jedną z oznak, że nasz organizm zmaga się z niedoborami
Drganie powieki często jest jedną z oznak, że nasz organizm zmaga się z niedoborami123RF/PICSEL

Drgająca powieka a niedobory mikroelementów

Drganie powiek może być spowodowane niedoborami potasu i przede wszystkim magnezu. Najbardziej na to narażone są kobiety w ciąży. Rozwój dziecka pochłania ogromne ilości zasobów, przez co łatwo o niedobory.

Nasz lekarz powinien przygotować dla nas wtedy program uzupełniania brakujących witamin i mikroelementów, albo poprzez odpowiednią dietę, albo na drodze suplementacji.

Jak leczyć i zapobiegać drganiu powiek?

Jeśli drganiu powieki nie towarzyszą inne objawy, a ono samo ustępuje po kilku tygodniach, nie ma powodu do obaw i wizyt lekarskich. Z pewnością nie zaszkodzi sięgnięcie po łatwo przyswajalną formę magnezu.

***

Zimne stopy i dłonie. Przyczyną może być groźna chorobaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas