Wpływ magnezu na organizm. W jakich produktach można go znaleźć?
Magnez jest bardzo ważnym minerałem, dzięki któremu organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób. Odpowiada m.in. za działanie układu sercowo-naczyniowego. Wiele osób niestety boryka się z niedoborem magnezu. Istnieją jednak naturalne źródła jego występowania. Po co więc najlepiej sięgać?
Magnez w organizmie człowieka spełnia bardzo dużo funkcji. Przede wszystkim jest jednym ze składników kości, a także uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów, co warunkuje np. dostarczenie energii do pracy mięśni, a także do komórek nerwowych. Poza tym magnez zmniejsza ryzyko zawału i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.
Magnez ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Wszystko przez to, że hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny. Działa uspokajająco, a także poprawia pamięć i koncentrację. Do tego reguluje napięcie mięśni, a co za tym idzie, może łagodzić m.in. bóle menstruacyjne.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka wynosi mniej więcej 290-360 mg. Jest to w głównej mierze uzależnione od wieku, płci, stanu fizjologicznego i zdrowotnego danej osoby.
Źródłem magnezu jest m.in. kakao, kasza gryczana, płatki owsiane, a także rośliny strączkowe takie jak groch i fasola oraz orzechy i suszone owoce.
Poza tym magnez jest obecny również w ciemnym pieczywie, pestkach dyni, groszku, szpinaku, bananach, żółtym serze i rybach, a także awokado oraz szpinaku.
Warto pamiętać, że magnez znajduje się przede wszystkim w wodzie mineralnej. Przed zakupem najlepiej jednak przeczytać ulotkę. Uznaje się, że powinna zawierać przynajmniej 50 mg magnezu na litr.
***
Zobacz także:
Siemię lniane. Wymiata złogi, koi jelita, wspomaga pracę mózgu