O której godzinie najlepiej jeść kolację?
Regularne posiłki to podstawa zdrowego odżywiania. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także o jakiej porze. Często słyszy się o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale roli kolacji również nie należy bagatelizować. Tym bardziej że wokół tego tematu pojawia się wiele mitów, które mogą przeszkodzić nam w dbaniu o zdrowie i zgrabną sylwetkę. O jakiej porze spożywać kolację? Czy jedzenie po godzinie 18 naprawdę może zniweczyć nasze całodniowe wysiłki?
To pierwszy mit, z którym należy się rozprawić. Rezygnacja z kolacji wcale nie pomoże w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów czy utrzymaniu dotychczasowej masy ciała. Może mieć jednak fatalne konsekwencje dla zdrowia.
Nocny odpoczynek jest czasem regeneracji organizmu. By ten proces przebiegał prawidłowo, ciało potrzebuje energii. Burczący brzuch utrudnia zasypianie i obniża jakość snu. O poranku nie poczujemy się lżej, zamiast tego będziemy zmęczeni już na samym początku dnia. Pojawić się mogą bóle głowy i nudności. Zjedzenie lekkostrawnej kolacji pozwoli nam również utrzymać optymalne tempo procesów metabolicznych. Pomijanie posiłku da efekt odwrotny od zamierzonego - metabolizm zwolni, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do zwiększenia wagi.
Przez wiele lat funkcjonowało przekonanie, że ostatni posiłek w ciągu dnia należy zjeść przed godziną 18. Okazuje się to kolejną informacją, którą można odstawić do działu dietetycznych legend. Porę zjedzenia kolacji należy dopasować do swojego rytmu dnia. Według dietetyków najlepiej jest zaplanować ją na dwie lub trzy godziny przed położeniem się spać.
W ten sposób dostarczymy ciału energii potrzebnej do przetrwania całej nocy, jednocześnie zmniejszając ryzyko wieczornego podjadania. W przypadku wielu osób właśnie ono jest powodem, przez który nawet intensywne ćwiczenia na siłowni i racjonalne zarządzanie posiłkami w ciągu dnia nie przynoszą upragnionych rezultatów.
Wieczorem na naszych talerzach dominować powinny warzywa - surowe lub po delikatnej obróbce termicznej, np. gotowane na parze. Miłośnicy kolacji na ciepło (a zapewne nie brakuje ich zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym) mogą postawić na zupy kremy lub warzywne gulasze i leczo. Nie zapominajmy także o produktach białkowych. Dobrym pomysłem są dania jajeczne, twaróg, mięso drobiowe i ryby.
Czego unikać w porze kolacji? Na wykreślenie z wieczornego jadłospisu zasługują nie tylko tłuste i smażone potrawy oraz fast foody. Wyeliminować trzeba produkty ciężkostrawne i artykuły spożywcze, które mogą powodować wzdęcia oraz dyskomfort trawienny. Rośliny strączkowe i warzywa kapustne lepiej jest spożywać w porze obiadu. Darujmy sobie również dodawanie do kolacji dużych porcji czosnku, cebuli, szczypiorku i pora.
Polecamy:
Na co zwrócić uwagę podczas kupowania bakalii
Co można jeść w ciąży w święta?