Objaw pojawia się podczas snu. Może zwiastować zawał serca
Nocne pobudki nie są niczym nadzwyczajnym. Każdemu zdarza się przebudzić w trakcie snu, jednak jeżeli ta dolegliwość pojawia się regularnie, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Być może w ten sposób organizm wysyła nam sygnały, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć.

Powodów do obaw nie mają osoby, którym zdarza się w trakcie nocnego odpoczynku obudzić jednorazowo, aby skorzystać z toalety. Częstsza potrzeba oddawania moczu może jednak oznaczać nykturię. Ta dolegliwość jest często objawem niewydolności serca.
Nykturia: czym się objawia?
W kardiologii częste oddawanie moczu w nocy związane jest z niewydolnością serca. Powodem jest lepsze ukrwienie nerek w pozycji leżącej.
Na regularne budzenie się w nocy nierzadko skarżą się osoby cierpiące na takie schorzenia jak bezdech nocny, nieżyt nosa, nadwagę, otyłość, refluks czy problemy z tarczycą. Przerywany sen może być również związany z niedoborem niektórych cennych elementów w naszym organizmie.
Objawy zawału: zaburzenia snu
Zaburzenia snu są jednymi z rzadszych objawów, zapowiadających zawał. Osoby z zaostrzoną chorobą wieńcową źle sypiają - mogą mieć problem nie tylko z zaśnięciem, ale również wczesno porannymi pobudkami. Dodatkowo mogą wybudzać się w nocy.
Niemal połowa kobiet, które przeszły zawał, deklaruje wcześniejsze problemy ze snem. Zaburzenia były najczęściej połączone ze stanami lękowymi i poczuciem rozbicia.
Objawy zawału: kiedy reagować?
Jak rozpoznać zawał? Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:
- ucisk i ból w klatce piersiowej - przypominający niestrawność lub zgagę, wywołujący uczucie pełności. Pojawia się najczęściej po lewej stronie lub w środkowej części klatki piersiowej,
- płytki oddech,
- zmęczenie,
- kołatanie serca
- ból brzucha, nudności i wymioty,
- duszność,
- omdlenie,
- zimne poty.
***
Zobacz również: