Reklama

Oto czas, kiedy powinieneś iść spać, aby obudzić się wyspanym!

Sen i odpowiednia higiena snu to często gwarancja odpowiedniej dawki energii na cały dzień. Gdy cykl snu jest zaburzony, możemy mierzyć się z wieloma problemami zdrowotnymi. Tiktokerka Addison Jarman doskonale o tym wie i podzieliła się ze swoimi fanami sekretem na idealny sen!

Powód niewyspania i zmęczenia może zaskakiwać

Okazuje się, że istnieje naprawdę prosty powód, przez który możesz spędzać cały dzień ziewając, pomimo pozornie spokojnego snu. Tiktokera Addison Jarman, niedawno podzieliła się sekretem, który może odpowiadać za jakość snu.

 Influencerka mówi, że jak zakłada nauka o śnie, człowiek śpi w 90-minutowych cyklach. Jeśli obudzisz się w środku jednego z nich i zaburzysz jego ciągłość, to będzie ci trudniej się obudzić już po finalnym zakończeniu snu. 

Nawet jeśli przespałeś całą noc, budzenie się w niewłaściwym momencie cyklu może powodować senność. 

Nasz cykl snu składa się z 65 minut normalnego snu nie-REM, 20 minut snu REM i ponownie ostatnich 5 minut snu nie-REM. 

Oznacza to, że jeśli obudzisz się bez żadnych zakłóceń lub alarmów, jest mało prawdopodobne, że obudzisz się po ośmiu godzinach. Bardziej prawdopodobne jest dziewięć godzin lub siedem i pół godziny, ponieważ mieści się to w 90-minutowych cyklach. 

Reklama

Addison Jarman wyjawiła sekret swojego zdrowego snu. Stosuje 90-minutowe cykle spania

Addison Jarman twierdzi, że nie chodzi o to, kiedy się budzisz, a bardziej o to, kiedy idziesz spać. Tak więc teoretycznie możesz spać mniej, ale nadal czuć się bardziej wypoczętym, niż gdybyś spał dłużej, ale obudził się w połowie cyklu.

Widzowie nie mogli uwierzyć, jak prosta była rada: "Czy to dlatego, że gdy mam przespanych sześć godzin, czuję się bardziej wypoczęty, niż kiedy śpię książkowe osiem godzin?" - padały pytania widzów.

Tiktokerka od dawna liczy swoje 90-minutowe cykle snu i jest niezwykle zadowolona z efektu tej metody. Zmęczenie i niewyspanie zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! 

***

Zobacz również: 

Dr Magda Kaczor: Nie możemy rezygnować ze snu

Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Dieta na dobry sen. Co jeść, a czego nie jeść przed snem?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen | zdrowy sen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama