Oto sygnały, które wysyła organizm przed zawałem. Nie bagatelizuj ich!

Zmęczenie, zawroty głowy czy brak koncentracji mogą świadczyć o tym, że organizm broni się przed zawałem
Zmęczenie, zawroty głowy czy brak koncentracji mogą świadczyć o tym, że organizm broni się przed zawałem123RF/PICSEL

Zobacz również:

Czym jest zawał serca?

Uczucie duszności, nadmierne pocenie - również mogą świadczyć o zawale serca
Uczucie duszności, nadmierne pocenie - również mogą świadczyć o zawale serca123RF/PICSEL

Sygnały świadczące o nadchodzącym zawale

  • Kiedy serce zaczyna otrzymywać niewystarczającą ilość krwi, by prawidłowo funkcjonować, organizm otrzymuje sygnał alarmowy w postaci braku energii. Osoby, u których w niedługim czasie może dojść do zawału odczuwają często zmęczenie.
  • Organizm człowieka zawsze walczy o niedopuszczenie do zawału i na tym mechanizmie obronnym kumuluje swoje siły. W rezultacie system immunologiczny słabnie, a u osób zagrożonych zawałem mogą pojawić się przeróżne infekcje
  • Osłabione brakiem wystarczającej ilości krwi serce, tłoczy ją w zdecydowanie mniejszym stopniu. Ma to także wpływ na mózg, który staje się niedotleniony. W efekcie chorzy oprócz zmęczenia mogą odczuwać wówczas zawroty i bóle głowy, oszołomienie, nadmierną potliwość. Pojawiają się też często problemów z koncentracją.
  • Zwężone światło naczyń krwionośnych powoduje także słabszą dystrybucję krwi w organizmie, tym samym - tlenu. Niedotlenienie organizmu może dawać się we znaki w postaci uczucia duszności. Należy zwrócić uwagę na czas trwania tych objawów oraz porę pojawiania się ich (dzień, noc) i okoliczności.
  • Zdarza się też często, że zawałowcy przed nadejściem silnych bóli, doznawali dużo wcześniej dyskomfortu - czuli pieczenie i nacisk na klatkę piersiową. Im bliżej zawału mięśnia sercowego, tym dolegliwości te stawały się coraz dłuższe i silniejsze.
Szkodliwe mity na temat zawału sercaInteria.tv