Oto sygnały, które wysyła organizm przed zawałem. Nie bagatelizuj ich!
Choroby sercowo-naczyniowe są powodem dwukrotnie większej liczby zgonów, niż nowotwory. Po ważnych zagrożeń życia należy zawał serca - większość wie czym jest, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że organizm się przed nim broni, dając sygnały ostrzegawcze. Każdy powinien je znać.

Ciało człowieka informuje o wielu niepokojących rzeczach, dziejących się w wewnątrz. Niekiedy objawia to gorszym samopoczuciem, czasem widocznymi gołym okiem zmianami na skórze. O zbliżającym się zawale organizm wie dużo wcześniej. Warto znać sygnały, które powinny nas ostrzec.
Zobacz również:
Czym jest zawał serca?
Zawał serca to bardzo często konsekwencja postępującej choroby niedokrwiennej serca. Ten stan powoduje blokada lub przerwany przepływ krwi do serca. Obrazowo mówiąc, atak serca następuje w momencie pęknięcia naczynia krwionośnego w sercu.

Czytaj też: Objawy zawału. Po czym poznać atak serca
Sygnały świadczące o nadchodzącym zawale
- Kiedy serce zaczyna otrzymywać niewystarczającą ilość krwi, by prawidłowo funkcjonować, organizm otrzymuje sygnał alarmowy w postaci braku energii. Osoby, u których w niedługim czasie może dojść do zawału odczuwają często zmęczenie.
- Organizm człowieka zawsze walczy o niedopuszczenie do zawału i na tym mechanizmie obronnym kumuluje swoje siły. W rezultacie system immunologiczny słabnie, a u osób zagrożonych zawałem mogą pojawić się przeróżne infekcje.
- Osłabione brakiem wystarczającej ilości krwi serce, tłoczy ją w zdecydowanie mniejszym stopniu. Ma to także wpływ na mózg, który staje się niedotleniony. W efekcie chorzy oprócz zmęczenia mogą odczuwać wówczas zawroty i bóle głowy, oszołomienie, nadmierną potliwość. Pojawiają się też często problemów z koncentracją.
- Zwężone światło naczyń krwionośnych powoduje także słabszą dystrybucję krwi w organizmie, tym samym - tlenu. Niedotlenienie organizmu może dawać się we znaki w postaci uczucia duszności. Należy zwrócić uwagę na czas trwania tych objawów oraz porę pojawiania się ich (dzień, noc) i okoliczności.
- Zdarza się też często, że zawałowcy przed nadejściem silnych bóli, doznawali dużo wcześniej dyskomfortu - czuli pieczenie i nacisk na klatkę piersiową. Im bliżej zawału mięśnia sercowego, tym dolegliwości te stawały się coraz dłuższe i silniejsze.
Wszystkie te sygnały mogą świadczyć o zbliżającym się zawale, dlatego ważne jest, aby ich nie bagatelizować i w razie złego samopoczucia, udać się natychmiast do lekarza.