Reklama

Reklama

Oto sygnały, które wysyła organizm przed zawałem. Nie bagatelizuj ich!

Choroby sercowo-naczyniowe są powodem dwukrotnie większej liczby zgonów, niż nowotwory. Po ważnych zagrożeń życia należy zawał serca - większość wie czym jest, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że organizm się przed nim broni, dając sygnały ostrzegawcze. Każdy powinien je znać.

Ciało człowieka informuje o wielu niepokojących rzeczach, dziejących się w wewnątrz. Niekiedy objawia to gorszym samopoczuciem, czasem widocznymi gołym okiem zmianami na skórze. O zbliżającym się zawale organizm wie dużo wcześniej. Warto znać sygnały, które powinny nas ostrzec.

Czym jest zawał serca?

Zawał serca to bardzo często konsekwencja postępującej choroby niedokrwiennej serca. Ten stan powoduje blokada lub przerwany przepływ krwi do serca. Obrazowo mówiąc, atak serca następuje w momencie pęknięcia naczynia krwionośnego w sercu.

Reklama

Czytaj też: Objawy zawału. Po czym poznać atak serca

Sygnały świadczące o nadchodzącym zawale

  • Kiedy serce zaczyna otrzymywać niewystarczającą ilość krwi, by prawidłowo funkcjonować, organizm otrzymuje sygnał alarmowy w postaci braku energii. Osoby, u których w niedługim czasie może dojść do zawału odczuwają często zmęczenie.
  • Organizm człowieka zawsze walczy o niedopuszczenie do zawału i na tym mechanizmie obronnym kumuluje swoje siły. W rezultacie system immunologiczny słabnie, a u osób zagrożonych zawałem mogą pojawić się przeróżne infekcje
  • Osłabione brakiem wystarczającej ilości krwi serce, tłoczy ją w zdecydowanie mniejszym stopniu. Ma to także wpływ na mózg, który staje się niedotleniony. W efekcie chorzy oprócz zmęczenia mogą odczuwać wówczas zawroty i bóle głowy, oszołomienie, nadmierną potliwość. Pojawiają się też często problemów z koncentracją.
  • Zwężone światło naczyń krwionośnych powoduje także słabszą dystrybucję krwi w organizmie, tym samym - tlenu. Niedotlenienie organizmu może dawać się we znaki w postaci uczucia duszności. Należy zwrócić uwagę na czas trwania tych objawów oraz porę pojawiania się ich (dzień, noc) i okoliczności.
  • Zdarza się też często, że zawałowcy przed nadejściem silnych bóli, doznawali dużo wcześniej dyskomfortu - czuli pieczenie i nacisk na klatkę piersiową. Im bliżej zawału mięśnia sercowego, tym dolegliwości te stawały się coraz dłuższe i silniejsze.

Wszystkie te sygnały mogą świadczyć o zbliżającym się zawale, dlatego ważne jest, aby ich nie bagatelizować i w razie złego samopoczucia, udać się natychmiast do lekarza. 

Zobacz również: Co robić, gdy ktoś ma zawał? Pierwsza pomoc w przypadku ataku serca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atak serca | zawał serca objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy