Pij ją przed snem, a skutecznie odtrujesz wątrobę
Kocanka piaskowa od dawna wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków i znana z przeciwstarzeniowych i antybakteryjnych właściwości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że napar na bazie tej rośliny ma doskonały wpływ na wątrobę. Jak działa kocanka piaskowa i kto powinien ją pić?
Kocanka piaskowa należy do rodziny astrowatych i rośnie dziko w większości krajów Europy. W Polsce jest to roślina dość pospolita. Kocanka piaskowa kwitnie od lipca do października, zapylana jest przez owady, a występuje najczęściej na glebach piaszczystych i suchych, nieużytkach, skarpach czy przydrożach. Ma żółto-pomarańczowe kwiaty, a jej ziele wyróżnia się szarym odcieniem.
Roślina ta od 1983 roku objęta jest w Polsce ochroną gatunkową, a głównym zagrożeniem jest jej zbieranie z siedlisk naturalnych w celach leczniczych. Na szczęście można ją uprawiać zarówno na balkonie, jak i w przydomowym ogródku i w pełni korzystać z jej walorów, które zresztą doceniano już w średniowieczu!
Kocanka piaskowa jest bogatym źródłem olejków eterycznych, garbników roślinnych oraz karotenoidów, dzięki którym wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe, przeciwbólowe, antygrzybiczne i przeciwwirusowe.
Kocankę piaskową z powodzeniem stosować można przy problemach trawiennych oraz zaburzeniach pracy wątroby - pobudza ona bowiem produkcję żółci. Łagodzi także nerwicę żołądka i działa rozkurczowo.
Roślinę tę stosować można także zewnętrznie, np. na blizny, siniaki oraz wysypki i, co ciekawe, wykorzystywana jest ona również do produkcji kosmetyków. Kocanka ma bowiem działanie przeciwstarzeniowe, a olej kocankowy dodatkowo łagodzi cerę trądzikową i naczynkową.
Zobacz również: Rośliny, które skutecznie odstraszą owady
Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu trawiennego i zaburzenia pracy wątroby z powodzeniem pić mogą ziołowy napar na bazie tej rośliny.
Wystarczy zalać jedną łyżkę suszonego ziela szklanką zimnej wody i doprowadzić całą miksturę do wrzenia. Gdy ostygnie, należy odcedzić napar i pić go przez trzy tygodnie, zawsze przed snem.
UWAGA! Wszystkie terapie na bazie ziół powinny być konsultowane z lekarzem. Naparu z kocanki piaskowej nie mogą pić osoby z nadwrażliwością na rośliny astrowate, pacjenci z kamicą dróg żółciowych oraz kobiety w ciąży i karmiące.
***
Zobacz również: