Reklama

Pokarmy, o których nie wiesz, że zawierają glutaminian sodu

Glutaminian sodu (występujący też pod nazwą E621) jest wzmacniaczem smaku powszechnie występującym w zupach w proszku, konserwach, przetworzonym jedzeniu czy w chińskich gotowych daniach. Jest on stosowany od wielu lat i wciąż na temat jego działania na organizm toczą się poważne dyskusje. Amerykańska organizacja zajmująca się żywnością twierdzi, że E621 jest generalnie bezpieczną substancją. Jednak agencja ta, od wielu dziesięcioleci otrzymuje również zażalenia dotyczące stosowania glutaminianu sodu.

Wzmacniacz smaku jest uważany za ekscytotoksyczny z powodu nadmiernego stymulowania komórek ludzkich, co prowadzi do ich obumierania. Wielu badaczy twierdzi, że konsumpcja glutaminianu sodu prowadzi do problemów z pamięcią, wypłukiwania z organizmu substancji odżywczych, bólów głowy oraz innych poważnych dolegliwości, takich jak fibromialgia. Badania pokazują także, że spożywanie glutaminianu doprowadza do zapaleń mięśni, uczucia palenia w jamie ustnej, bóli brzucha, zaburzeń hormonalnych oraz otyłości. Badania naukowe wykazały także, że stosowanie tego wzmacniacza smaku jest szkodliwe dla mózgu i powoduje silne migreny, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i w negatywny sposób wpływa na komórki znajdujące się w mózgu.

Reklama

Jedzenie, które zawiera glutaminian sodu

Faktem jest, że istnieje wiele produktów zawierających E621, aczkolwiek w naszym jadłospisie znajdują się też takie, których o zawartość glutaminianu byśmy nigdy nie podejrzewali.

Przekąski

Większość przekąsek, między innymi chipsy zawiera glutaminian sodu do wzmocnienia smaku. Także orzeszki ziemne zawierają około 13 substancji konserwujących a glutaminian jest jedną z nich.

Ser parmezan

Osoby kochające makaron z pewnością uwielbiają także parmezan. Pakowana wersja tego popularnego sera zawiera także pewne ilości glutaminianu sodu.

Nabiał

Beztłuszczowe oraz zawierające niewielką ilość tłuszczy przetwory mleczne także posiadają glutaminian sodu.

Glutaminian jest składnikiem ponad 40 legalnych dodatków do żywności. Obecnie obowiązujące przepisy sprawiają, że nie ma wtedy obowiązku publikowania na etykiecie produktu informacji, że dane pożywienie zawiera E621.

Ekstrakt drożdżowy, autolizowane drożdże, hydrolizowane białka i kwas glutaminowy to tylko niektóre z tych dodatków, zawierające w sobie glutaminian sodu. A więc chcąc pozostać wolnym od glutaminianu sodu, czytaj dokładnie etykiety, aby upewnić się, czy dany produkt nie zawiera powyższych substancji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: glutaminian sodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy