Reklama

Pomoc lekarska w niedzielę, święta i w nocy. Gdzie się zgłosić?

Często zdarza się, że kłopoty zdrowotne dopadają nas w środku nocy lub w święta. Niektóre placówki są w tym czasie zamknięte, a szukanie pomocy jest tam niemożliwe. Na szczęście istnieją miejsca, które udzielają pierwszej pomocy w czasie wolnym dla innych medyków. Gdzie zgłosić się w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia? Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą? Sprawdź listę placówek świątecznej opieki zdrowotnej.

  • Świąteczna opieka zdrowotna udziela pomocy pacjentom, których stan zdrowia nagle się pogorszył lub zagraża życiu.
  • By skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zabierz ze sobą dokument tożsamości.
  • Pomoc udzielana jest w ramach NFZ od 18 do 8 dnia następnego, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to usługa podstawowej opieki zdrowotnej udzielana w ramach NFZ. Działa codziennie od 18 do 8 dnia następnego, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli pacjent poczuje się gorzej, a jego stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, ma prawo skorzystać z tego typu usługi. Pozwala też na teleporadę czy wezwanie lekarza i pielęgniarki do domu. Oto lista placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Reklama

Jakie usługi są świadczone?

Lekarz udziela pomocy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Sam decyduje o tym, czy konieczna jest wizyta domowa. Do jego obowiązków należy też wezwanie karetki pogotowia czy wystawienie skierowania do szpitala. Medyk ma prawo też wystawić receptę na potrzebne leki czy wypisać skierowanie do specjalisty. Oprócz tego może wypisać zaświadczenie do pracodawcy o stanie zdrowia (L4). Najczęstszymi powodami wizyty w świątecznej opiece zdrowotnej jest:

  • infekcja dróg oddechowych,
  • wysoka gorączka,
  • nieustępujące bóle brzucha lub biegunka,
  • zaostrzenie objawów chorób przewlekłych (np. astma oskrzelowa).

Istnieje również nocna pomoc stomatologiczna, której zadaniem jest m.in. uśmierzenie bólu. Spowodowany jest zazwyczaj stanem zapalnym miazgi czy bolesnym ropieniem. Najgorszym powikłaniem jest martwica tkanek zęba. Niestety często wiąże się to z długim procesem leczenia lub wyrwaniem zęba.

Jak można z niej skorzystać?

By skorzystać ze świątecznej opieki zdrowotnej, należy być ubezpieczonym. W bazie e-Wuś rejestratorka potwierdzi twoje ubezpieczenie. Podczas rejestracji w przychodni wystarczy okazać dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty). Jeśli z jakichś powodów go zapomnisz, musisz podpisać stosowne oświadczenie o ubezpieczeniu. 

Ale co w przypadku nagłych wypadków osób nieubezpieczonych? Jak mówi polskie prawo, każda osoba "w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego", musi otrzymać pomoc medyczną. To stan, którego następstwem mogą być nieodwracalne uszkodzenie organizmu, a w skrajnych przypadkach śmierć. Pacjent ma prawo do pomocy pielęgniarki, lekarza, położnej i leczenia szpitalnego (podmioty te nie muszą mieć podpisanej umowy z NFZ).

Przeczytaj:

O czym świadczy biały nalot na języku? Objawy mogą być niepokojące

Dieta trzustkowa - produkty zalecane i zakazane

Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy