Reklama

Produkty o wysokiej zawartości cukru, które nawet... nie są słodkie!

Wiele produktów, w tym napojów, zawiera więcej cukru niż lukrowany pączek, a nawet nie są słodkie. Warto wiedzieć, które to produkty, gdyż może nam się wydawać, że ograniczamy cukier, a tymczasem przyjmujemy go w dużych ilościach, nawet o tym nie wiedząc.

Jogurty smakowe

Często jemy jogurt, żeby zjeść coś niskokalorycznego i zdrowego. Jeśli jednak na jogurcie nie widnieje napis „bez cukru”, nie łudźmy się. Opakowanie 180 g jogurtu może zawierać 26 g cukru. Nawet jogurt „light” może go mieć aż w ilości 10 g.

Keczup

Czym są hamburgery czy frytki bez dodatku keczupu? Ta ostra przyprawa ma jednak w sobie mnóstwo cukru. Jedna łyżka keczupu zawiera 4 gramy cukru, a kto poprzestaje na jednej łyżce? Polanie nim mięsa i ziemniaków dodaje nam do obiadu 12 do 16 gramów cukru.

Sos do mięsa z grilla

Jest ostry, ale zawiera cukier w postaci miodu, brązowego cukru oraz melasy, w ilości 10 g na dwie łyżki sosu. Dlatego też lepiej jest zamarynować mięso w przyprawach przed upieczeniem.

Reklama

Coleslaw

Czy jest coś, co brzmi zdrowiej niż pokrojona kapusta i marchewka? Przemysłowo produkowana sałatka coleslaw, szczególnie w restauracjach typu fast food, może zawierać 23 g cukru w jednej szklance produktu. Nawet przepisy na domową sałatkę tego typu zalecają dodanie połowy szklanki cukru.

Zupa pomidorowa

Kto by pomyślał, że skondensowana zupa pomidorowa w puszce zawiera 12 g cukru na porcję w ilości 1/2 szklanki? A w jednej puszce znajduje się 2 – 2 1/2 porcji. Tak więc, jeśli zjemy całą puszkę, co jest prawdopodobne, zjemy 30 g - więcej niż 7 łyżeczek cukru.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukier | zdrowie dziecka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy