Remedium na “chorobę bogaczy”. Oto właściwości podagrycznika pospolitego
Dnę moczanową, zwaną także "chorobą bogaczy", wywołuje najczęściej tłusta i źle zbilansowana dieta, a także nadużywanie alkoholu. Dolegliwość jest nieuleczalna, jednak można zapobiegać jej atakom. Z pomocą przychodzi ziele podagrycznika pospolitego, które wspomaga usuwanie z organizmu kryształków kwasu moczowego, odpowiedzialnych za ból i dyskomfort. Jak przygotować herbatkę na bazie rośliny i stosować dla uzyskania najlepszych efektów? Podpowiadamy.
- Za spopularyzowaniem podagrycznika na przełomie XIX i XX wieku stoi Johann Kunzle, ksiądz i zielarz. To on jako pierwszy rozpoczął stosowanie rośliny w dysfunkcji stawów, przy żylakach oraz do leczenia podagry.
- Podagrycznik pospolity jest bardzo łatwy w znalezieniu, jednak wyglądem łudząco przypomina trujący barszcz Sosnowskiego. Przed wybraniem się na samodzielne zbiory najlepiej dokładnie zapoznać się z jego budową i cechami charakterystycznymi.
- Świeże liście podagrycznika często stosowano na rany. Ich właściwości przeciwzapalne oraz walczące z drobnoustrojami szybko rozprawiały się z gronkowcem oraz bakterią E. Coli.
Określany często jako diabelska stopka, podagrycznik pospolity to chwast powszechnie porastający Europę, Australię, Azję, Nową Zelandię, a także tereny Stanów Zjednoczonych. Roślina osiąga wysokość od 50 do 100 cm, tworząc pod ziemią kłącza o mocno zgrubiałych węzłach. Na powierzchni wzrok przyciąga pusta w środku łodyga, z której wyrastają niesymetryczne i ząbkowane na brzegach liście.
Drobne kwiaty zebrane są w białe lub delikatnie różowe baldachy. Roślina najczęściej porasta lasy liściaste, zarośla, brzegi zbiorników wodnych oraz dzikie ogrody. To uporczywy chwast, który rozsiewa się w tempie ekspresowym, szkodząc uprawom na większą i mniejszą skalę. Zdecydowanie preferuje stanowiska zacienione oraz podłoże bogate w azot i próchnicę. Co ciekawe, podagrycznik często uprawia się jako roślinę okrywową, której zadaniem jest walka z innymi niechcianymi chwastami.
Sprawdź: Wężowe ziele - niekwestionowany król przypraw i sekret młodego wyglądu
Podagrycznik pospolity jest rośliną jadalną, czego dowiedli już starożytni Rzymianie. W ciągu ostatnich lat jego właściwości zdrowotne docenili także Szwajcarzy, Szwedzi oraz Polacy. Częściami nadającymi się do spożycia są liście, z których przygotowuje się dość korzenną i gorzkawą w smaku, ale pełną cennych witamin i minerałów, sałatkę. W jej składzie znajdziemy przede wszystkim:
- witaminę C,
- witaminę E,
- karoten,
- cholinę,
- fruktozę,
- flawonoidy,
- olejki eteryczne,
- kwas kawowy,
- potas,
- miedź,
- cynk,
- żelazo,
- mangan,
- bor,
- przeciwutleniacze.
Roślina stanowi cenny surowiec dla zielarzy. Wykazuje właściwości oczyszczające, usuwając z organizmu zbędne i zalegające produkty pozostałe po przemianie materii. Skutecznie odtruwa wątrobę, przez co poleca się jej stosowanie zwłaszcza podczas odchudzania oraz przyjmowania stałych leków. Jak sama nazwa wskazuje, ma wpływ na leczenie podagry, czyli dny moczanowej. Ziele ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Sporą popularnością cieszy się także napar przyrządzany na bazie świeżego lub suszonego podagrycznika.
Sprawdź: Ziele gryki: Na zdrowe oczy i kości, hamuje starzenie
Włączenie do codziennej diety herbaty z podagrycznika pospolitego pozwala utrzymać przewód pokarmowy w dobrej kondycji. Regularne jej wypijanie nie tylko poprawi trawienie, ale dodatkowo pomoże uporać się z biegunkami oraz zaparciami. Napar stosuje się nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie, zwłaszcza na problemy skórne. Specjaliści polecają ją na przyspieszanie gojenia się ran, łagodzenie oparzeń, owrzodzeń oraz ukąszeń i użądleń owadów.
Do przygotowania domowego naparu z ziela ciętego lub mielonego potrzebujemy 1 szklanki wrzątku, do której wsypujemy 1 łyżkę ziela, a następnie przykrywamy i parzymy przez ok. 15 minut. Po tym czasie całość przecedzamy. Doustnie stosujemy 3 razy dziennie po szklance. Ostudzoną herbatę wykorzystujemy do przemywania cery trądzikowej oraz drobnych podrażnień. Ze względu na brak wystarczających badań, nie zaleca się stosowania ziela podagrycznika w żadnej postaci przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Sprawdź: Właściwości zdrowotne jaskółczego ziela. Uwalnia stopy od bolących odcisków
Specjalistyczne sklepy zielarskie stale poszerzają swoją ofertę. Obecnie bardzo często w asortymencie znajdziemy także kiszonki na bazie warzyw, owoców oraz ziół. Jedną z nowinek jest kiszony podagrycznik. Za jego skutecznością stoi przede wszystkim kwas mlekowy, powstający podczas fermentacji. Pozytywnie działa na mikroflorę jelitową, odpowiedzialną za trawienie.
Rozszerzenie diety o kiszoną wersję rośliny ma zbawienny wpływ na układ odpornościowy, który odpowiedzialny jest za aktualny stan zdrowia. Wzmacnianie go od środka pozwala lepiej walczyć z drobnoustrojami. Jak przygotować przetwór w domu? Litrowy słoik uzupełniamy po brzegi świeżymi liśćmi, zalewamy gorącą wodą i solimy do smaku. Po zakręceniu słoika odstawiamy go w ciepłe i zaciemnione miejsce, a następie czekamy kilka dni.
Sprawdź: Jiaogulan: Azjatyckie ziele długowieczności
Wiedza o dobroczynnym działaniu ziela podagrycznika zaczyna docierać do coraz większej liczby osób. Choć wielu nadal uważa je za zwykły chwast, dostępność w sklepach zielarskich oraz aptekach widocznie się zwiększyła. Najłatwiej dostępny jest susz, który służy do przygotowywania wywarów, odwarów oraz naparów. Popularnością cieszą się także soki oraz nalewki. Nowinką na rynku jest ocet z podagrycznika, pomagający obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi.
Sprawdź również:
Zmieszaj z wodą i spryskaj ciało. Kleszcze będą trzymały się od ciebie z daleka