Ruch rozwija mózg!
Aktywne fizycznie dzieci mają lepiej rozwiniętą substancję białą w mózgu. Nowe badanie, które przeprowadzono na grupie 9 i 10-latków, wykazało, że ci, którzy są sprawni fizycznie mają więcej włóknistych, kompaktowych traktów istoty białej w mózgu niż ich rówieśnicy, charakteryzujący się gorszą kondycją.
Istota biała jest zbudowana z aksonów oraz oligodendrocytów, czyli gleju skąpokomórkowego. Aksony to wypustki neuronów, przez które przewodzone są i przekazywane dalszym komórkom impulsy nerwowe.
Im bardziej kompaktowa jest istota biała, tym szybciej i efektywniej działają nerwy, dzięki czemu tym lepiej funkcjonuje uwaga i przebiega proces zapamiętywania.
- Poprzednie badania pokazywały, że dzieci charakteryzujące się wyższym poziomem sprawności fizycznej mają lepiej rozwiniętą substancję szarą w rejonie mózgu odpowiedzialnym za pamięć i uczenie - komentuje Laura Chaddock-Heyman z Uniwersytetu Illinois. - Teraz po raz pierwszy sprawdziliśmy, jak sprawność fizyczna wiąże się z istotą białą w mózgach dzieci.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się pięciu traktom istoty białej, związanym z funkcjonowaniem uwagi i pamięci, w mózgach 24 uczestników badań. W eksperymencie uwzględniono takie czynniki jak: status społeczny i ekonomiczny, prędkość dojrzewania, IQ, diagnoza ADHD lub innych zaburzeń uczenia się.
Wyniki opublikowano we "Frontiers in Human Neuroscience". Badacze już wcześniej byli świadomi wpływu sprawności fizycznej na istotę białą u osób dorosłych, teraz jednak odkryli, że związek ten zachodzi również w dzieciństwie.
- Jest wiele sposobów w jaki rodzice mogą wesprzeć swoje dzieci i pomóc im osiągnąć lepszą sprawność intelektualną - dodaje Michał Sobieraj z platformy BrainMax.pl.
- Niektóre działania są bardzo proste: warto na przykład zadbać o to, by dziecko piło odpowiednio dużo wody, bo to poprawia szybkość reakcji i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Zespół Uniwersytetu East London pokazał, że wypicie zaledwie szklanki wody sprawia, że mózg pracuje o 14 proc. szybciej.
Wspaniały doping intelektualny zapewniają także borówki, ponieważ poprawiają dopływ krwi i tlenu do mózgu poprawiając pamięć i koncentrację uwagi nawet na 5 godzin od spożycia porcji.
Niezwykła pod względem korzyści, jakie odnosi mózg, jest nauka żonglowania, bo dzięki niej objętość istoty białej zwiększa się nawet o 5 proc. jak wykazały badania naukowców z uniwersytetu Oxford.
A jeśli dziecko woli spędzać czas przed komputerem, warto dać mu gry, które rozwiną jego zdolność koncentracji, zapamiętywania czy zdolności językowe - takie gry zostały stworzone przez psycholog mgr Alicję Leszczyńską i pedagog mgr Agnieszka Tetela-Lipecka przy współpracy z dr. Przemysławem Bąblem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polskie dziesięciolatki w międzynarodowym badaniu czytania ze zrozumieniem PIRLS oraz w badaniu kompetencji w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych TIMSS, w których uczestniczyły dzieci z 45 krajów, zajęły 28. miejsce. Najlepiej poradzili sobie uczniowie z Hongkongu, Rosji, Finlandii i Singapuru.