Sen - lek, który każdy może sobie przepisać
Efektem nieprawidłowego snu lub jego braku jest nie tylko zmęczenie. Jak podkreśla dr n. med. Michał Skalski - psychiatra, Założyciel Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, brak snu może prowadzić również do nadwagi, a także obniża naszą efektywność w pracy.
"Sen nocny służy do regeneracji fizycznej i psychicznej. Sen głęboki pozwala na odbudowę komórek, które zużywają się w trakcie czuwania. Wykazano, że brak głębokiego snu przyspiesza starzenie się organizmu. Z kolei w czasie snu REM mózg utrwala pamięć i porządkuje informacje napływające. Tak więc gorszy sen negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne: zmęczenie, osłabienie fizyczne, osłabienie odporności, zaburzenia pamięci, zaburzenia metaboliczne (wzrost ciśnienia krwi, nadmierny przyrost masy ciała)" - podkreśla dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, Założyciel Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
Co więcej, zaburzenia snu mają również ogromny wpływ na przyrost masy ciała. Jak wyjaśnia specjalista, zbyt krótki sen zwiększa przyrost masy ciała, jak również sprzyja większej ilości spożywanego jedzenia i wpływa na wybór potraw, po które sięgamy."Brak snu zwiększa apetyt, a dokładnie zwiększa uczucie głodu. Pacjenci, którzy jedzą w nocy, wybierają głownie pokarmy wysokokaloryczne, przede wszystkim słodycze" - wyjaśnia dr n. med. Michał Skalski.
Jak w takim razie poprawić jakość snu, tak, aby był on w pełni efektywny i pozwalał na regenerację ciała i umysłu. Po pierwsze, nie należy kłaść się do łóżka ze smartfonem, tabletem czy laptopem. "Nowoczesne ekrany tabletów i smartfonów świecą jasnym światłem, z przewagą niebieskiego, co dla zegara biologicznego jest sygnałem, że jest dzień i należy zmniejszyć poziom senności" - wyjaśnia psycholog.
Nie do końca należy się również sugerować naukowymi nowinkami na temat naturalnych sposobów na poprawę snu."Nauka nie znalazła żadnych naturalnych cudownych środków sprowadzających sen. Badano wpływ "szklanki mleka", prysznica itp. i nie wykazano ich skuteczności. Obecnie dominują rady behawioralne, tzn. około 3 godziny, które poprzedzają sen, należy spędzać na zajęciach relaksujących, ale też w miarę absorbujących. Jeśli pacjent potrafi, to może stosować różne techniki relaksacyjne" - radzi psycholog.