Reklama

Reklama

Słuchaj swojego ciała

Nagły ból w klatce piersiowej i mężczyzna osuwa się na podłogę - tak wygląda zawał na filmie. Ale kobiety chorują inaczej. O tym, że ich sercu grozi niebezpieczeństwo, świadczy np. pozornie niewinny ból brzucha albo... łokcia.

Kiedy twoje serce zaczyna chorować, trudno ci to nawet zauważyć. Dolegliwości, które się wówczas pojawiają, mogą być zupełnie nietypowe dla układu krążenia.

Reklama

Czasem objawy przypominają zmęczenie, nerwicę, niestrawność albo chorobę stawów. Dlatego wiele schorzeń serca jest wykrywanych przypadkowo, w trakcie diagnozowania zupełnie innych chorób. Z tego powodu warto umieć wcześnie rozpoznawać sygnały ostrzegawcze. Powinnaś być szczególnie czujna, jeżeli pojawia się jakaś nietypowa dolegliwość, która co pewien czas powraca. To właśnie znak, że twoje serce potrzebuje fachowej pomocy.

Sygnał 1

Zadyszka i zmęczenie

Zazwyczaj jeździsz windą, ale kiedy jesteś zmuszona iść po schodach, czujesz się zmęczona już po wejściu na drugie piętro. W domu męczy cię odkurzanie, wycieranie podłogi. Większość czasu spędzasz zazwyczaj w pozycji siedzącej, dlatego tłumaczysz to brakiem aktywności fizycznej i kondycji. Do tego jeszcze masz na sumieniu papierosy, fast foody...

Nie usprawiedliwiaj się tak łatwo, bo zadyszka bywa często pierwszym sygnałem choroby wieńcowej. W czasie wysiłku fizycznego twoje serce domaga się więcej tlenu - jego brak prowadzi do wystąpienia objawów choroby, m.in. w postaci zadyszki.

Kolejnym symptomem może być silny ból w klatce piersiowej, a stąd już krótka droga do zawału.

Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed wieńcówką jest ruch. W czasie aktywności fizycznej naczynia krwionośne rozszerzają się, a wówczas do serca dociera więcej krwi bogatej w tlen. Najlepiej sprawdzają się: marsz, spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie.

Jednak jeśli dotąd prowadziłaś wyłącznie siedzący tryb życia, musisz stopniowo przyzwyczaić swoje serce do większego wysiłku i szybszego tętna, bo gwałtowna zmiana może być dla niego niebezpieczna. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj ćwiczeń jest dla ciebie najbardziej odpowiedni.

Zaplanuj też swoją aktywność fizyczną w taki sposób, aby stopniowo zwiększać dawkę ruchu - możesz najpierw ćwiczyć dwa razy w tygodniu po kwadransie, następnie po 30 minut, później już trzy razy w tygodniu po 30 minut, itd.

Sygnał 2

Nudności i bóle brzucha

Właśnie minął kolejny tydzień pełen pilnych spraw do załatwienia. Jesteś zmęczona, ale w końcu nadszedł czas upragnionego, weekendowego leniuchowania.

Wtedy to pojawia się ból nad żołądkiem, potem mdłości, pocisz się, zbiera ci się na wymioty.

Tłumaczysz sobie, że to pewnie niestrawność. Uważasz, że może zjadłaś coś nieświeżego sięgasz więc po krople żołądkowe, napar z mięty. Tymczasem to nie żołądek może być tu przyczyną, ale serce.Tak czasem objawia się zawał!

Zazwyczaj kojarzy się z bardzo silnym bólem w klatce piersiowej, drętwieniem lewej ręki. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Szczególnie kobiece serce reaguje dość nietypowo, czasem nawet bezobjawowo.

Skąd ta różnica? Kobiety mają wyżej niż mężczyźni ustawioną przeponę. Dolna część serca, znajdująca się właśnie na przeponie, położona jest bliżej żołądka. Dlatego boli w tej okolicy. Niekiedy na zawałowy charakter takiego bólu wskazuje jedynie towarzyszące mu uczucie silnego lęku lub przerażenia. Bywa, że dopiero przypadkowe, kontrolne badanie EKG pokazuje, że już przeszłaś kiedyś zawał serca.

Jeżeli należysz do osób z grupy ryzyka zawałowego (masz podwyższony poziom cukru i cholesterolu we krwi, nadwagę lub nadciśnienie), koniecznie musisz zwolnić tempo życia.

Dowiedz się więcej na temat: zmęczenie | uczucie | choroby | zawał | ciśnienie | sygnał | serce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje