Sposoby na kaca. O czym pamiętać przed i po spożyciu alkoholu?
Za chwilę sylwester, a to oznacza bardziej lub mniej huczne imprezy i spożywanie sporych ilości alkoholu. Na następny dzień jednak można czuć się naprawdę źle. Jeśli chcemy tego uniknąć, szczególnie w Nowy Rok, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.
Kac to popularne określenie na zatrucie alkoholem. Wśród jego objawów znajdują się m.in. duże zmęczenie, nudności, biegunka, ból głowy, brak apetytu czy wzmożone pragnienie.
Już przed imprezą można podjąć odpowiednie kroki, które pomogą zapobiec złemu samopoczuciu na następny dzień. Najważniejsze to wypocząć i wyspać się. Można również zażyć witaminy w tabletkach.
Niezwykle istotne jest spożycie odpowiedniego posiłku - nie można pić na pusty żołądek. Najlepiej zjeść coś tłustego, aby ochronić żołądek i spowolnić wchłanianie alkoholu. Na kaca nie pomoże palenie papierosów.
Podczas samego spożywania alkoholu należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie można mieszać rodzajów trunków. Lepiej unikać picia ciemnych alkoholi, a także robić przerwy pomiędzy drinkami czy kieliszkami.
Ważne jest, aby nie pić alkoholu przez słomkę oraz nie popijać go napojami gazowanymi, bowiem dwutlenek węgla sprawia, że trunek łatwiej się wchłania. Jeszcze przed położeniem się spać warto wypić sporo wody i sięgnąć po aspirynę lub witaminę C.
Na następny dzień po imprezie należy wstać z łóżka i wziąć orzeźwiający prysznic. Gdy nasz stan na to pozwala, warto się przejść i zaczerpnąć świeżego powietrza. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu, żeby złagodzić skutki kaca.
Mimo że żołądek może odmawiać współpracy, warto zmusić się do zjedzenia czegoś. Dobry będzie domowy rosół, tłuste mięso lub jajka na miękko. Można także wspomóc się elektrolitami z apteki, które pomogą nam uzupełnić składniki odżywcze.
Czytaj więcej:
Alkohol a wątroba - fakty i mity