Środki wspierające leczenie marskości wątroby
Marskość wątroby to choroba przewlekła i postępująca - zdrowe tkanki są niszczone i zastępowane przez bliznowate. W rezultacie organ ten przestaje prawidłowo funkcjonować. Główną przyczyną marskości wątroby jest długotrwałe picie alkoholu, otłuszczenie wątroby związane z nadwagą i cukrzycą oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Na tę chorobę nie ma lekarstwa. W łagodzeniu jej objawów trzeba brać pod uwagę szczególnie źródło jej powstania. Leczenie polega zwykle na przeciwdziałaniu dalszym uszkodzeniom wątroby i zmniejszaniu nasilenia powstających powikłań. Według amerykańskiego instytutu National Digestive Diseases Information Clearinghouse, mężczyźni spożywający dziennie 3 – 4 napoje alkoholowe i kobiety spożywające dziennie 2 – 3 napoje alkoholowe, znajdują się w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowania na marskość wątroby. Choroba ta jednak może być także wywołana takimi stanami chorobowymi jak pierwotna marskość żółciowa wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, hemochromatoza (gromadzenie się żelaza w organizmie), niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy mukowiscydoza.
W przypadku marskości wątroby o łagodnym przebiegu, wątroba regeneruje się i funkcjonuje normalnie, jednak kiedy nasilenie choroby jest zbyt duże, tworzy się coraz więcej tkanek bliznowatych i uszkodzenia stają się nieodwracalne.
Objawy marskości wątroby to między innymi utrata apetytu, zmęczenie, mdłości i wymioty, spadek wagi, świąd skóry, żółtaczka, obrzęki, skurcze mięśni, skłonność do krwawień, szybkie tworzenie się siniaków, pojawianie się małych sieci naczynek krwionośnych widocznych pod skórą. W początkowej fazie choroby może pojawić się zaledwie kilka symptomów, natomiast wraz z jej rozwojem, uwidoczniają się też inne objawy.
Podstawą odpowiednia dieta
Stosowaniu się do zaleceń lekarza i przyjmowaniu przepisanych przez niego leków powinna towarzyszyć specjalna dieta i zmiany w stylu życia. Ponadto aby poprawić swój stan zdrowia, można stosować domowe sposoby. Zawsze jednak należy skonsultować z lekarzem wszelkie podejmowane kroki, a zwłaszcza przyjmowanie suplementów diety czy kuracje ziołowe.
Przestań pić alkohol, nawet jeśli twoja choroba nie jest spowodowana jego nadużywaniem. Alkohol uszkadza komórki wątroby, pogarszając jej stan. Zaprzestanie spożywania go pomoże zatrzymać rozwój choroby. Takie postępowanie jest również konieczne w przypadku otłuszczenia wątroby wywołanej piciem alkoholu oraz żółtaczki alkoholowej.
Badanie przeprowadzone w 2009 roku na Uniwersytecie w Southhampton wykazało, że abstynencja alkoholowa jest ważnym czynnikiem zwiększającym szanse na przeżycie. Dotyczy to nawet ciężkich przypadków alkoholowej marskości wątroby.
Porzucenie picia alkoholu najlepiej jest przeprowadzać pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego ze względu na możliwość pojawienia się objawów odstawiennych.
2. Ostropest plamisty
Ostropest plamisty to skuteczne lekarstwo na marskość wątroby. Chociaż nie odwróci efektów jej uszkodzeń, może chronić ją przed dalszymi zmianami.
Ostropest plamisty zawiera składnik aktywny o nazwie sylibinina, który wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, oczyszczające i osłaniające wątrobę. Pierwsze badania sugerują, że zioło to może być skuteczne u osób z alkoholową chorobą wątroby, jednak istnieje potrzeba wykonania większej ilości badań.
Ostropest plamisty dostępny jest w formie suplementu w postaci płynnego ekstraktu oraz w kapsułkach. Odpowiednią dawkę należy skonsultować ze swoim lekarzem.
Uwaga: Ostropest plamisty może nie być odpowiednim środkiem dla osób cierpiących na powikłania towarzyszące marskości wątroby, takie jak krwotok z żylaków przełyku czy puchlina brzuszna. Nie zaleca się go także osobom z chorobami hormonalnymi.
Według Ajurwedy nasiona papai mogą pomóc w łagodzeniu objawów marskości wątroby, ponieważ wspierają jej pracę.
Zmiel tyle świeżych nasion papai, by uzyskać 1 łyżkę soku.
Dodaj 10 kropli soku z cytryny.
Wypijaj taką miksturę jeden lub dwa razy dziennie przez miesiąc.
4. Zielona herbata
Zielona herbata zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które zmniejszają stres oksydacyjny powodujący marskość tkanek. Ponadto chroni ona wątrobę przed chorobami i wykazuje właściwości przeciwwirusowe, wspomagające zwalczanie wirusowego zapalenia wątroby. Zielona herbata ponadto jest napojem wykazującym korzystne działanie dla zdrowia całego naszego organizmu.
Do szklanki gorącej wody dodaj 1 łyżkę zielonej herbaty (lub saszetkę z suszoną zieloną herbatą).
Pozostaw do zaparzenia na 5 minut.
Przecedź. (Jeśli używasz saszetki, po prostu ją wyjmij).
Posłódź odrobiną nieprzetworzonego miodu.
Wypijaj taką herbatę 3 razy dziennie w równych odstępach czasu.
5. Witamina C
Witamina C chroni wątrobę przed uszkodzeniami wywołanymi procesem utleniania. Przeciwdziała także gromadzeniu się tłuszczu i marskości.
Trzy razy dziennie wypijaj sok ze świeżych owoców liściokwiatu garbnikowego (amli). Kuracja taka powinna trwać 15 – 20 dni.
Zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło owoców zawierających duże ilości witaminy C, takich jak czarne porzeczki, cytryny czy pomarańcze.
Prócz witaminy C działanie łagodzące objawy marskości wątroby wykazują również inne przeciwutleniacze. Dobrym przykładem jest witamina E, która wpływa na zmniejszenie produkcji tkanek bliznowatych i wspiera regenerację komórek wątroby. Badania sugerują, że przeciwutleniacze takie jak witamina E i selen mogą stanowić dobry środek wspierający leczenie pierwotnej żółciowej marskości wątroby.
Ponadto w przebiegu marskości wątroby warto jeść większe ilości świeżych owoców, warzyw, nasion i orzechów. W diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak jagody, szpinak, marchewka, karczochy, czosnek czy orzechy brazylijskie. Oczyszczaniu wątroby sprzyjają także warzywa z rodziny krzyżowych, brokuły, jarmuż, brukselka i kapusta. Codziennie warto wypijać 1 – 2 szklanki świeżych soków warzywnych.