Syrop z czarnuszki - doskonałe wsparcie przy przeziębieniu
Syrop z czarnuszki sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy najbardziej narażeni jesteśmy na infekcje. Jednak by chronić się przed infekcjami, warto spożywać go profilaktycznie. Podpowiadamy, jak należy go przygotować i jak stosować.
Czarnuszka to doskonałe źródło zdrowych tłuszczów. Olej z czarnuszki, jak i jej nasiona, zawierają kwasy tłuszczowe, witaminy A, E, F, B1, B3, B6 oraz cynk, magnez, potas, selen, wapń, i żelazo. Ponadto czarnuszka posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, ale i hamuje wzrost komórek nowotworowych.
Nasiona z czarnuszki pozytywnie wpływają na leczenie kaszlu, duszności czy kataru. Badania naukowe wskazują, że działa także antywirusowo i antybakteryjnie. Syrop z czarnuszki uznawany jest przez wielu jako doskonały, naturalny lek w walce z przeziębieniem. Ponadto osłania żołądek, działa przeciwwrzodowo i rozkurczowo, oraz łagodzi objawy refluksu.
Przyrządzenie syropu z czarnuszki jest bardzo proste i szybkie. Potrzebujemy do tego 100 g nasion z czarnuszki, 100 ml miodu - najlepiej lipowego lub sosnowego, 10 goździków oraz ziarenka z 1-3 gwiazdek anyżu. Wszystkie nasiona mielimy w młynku do kawy lub w moździerzu. Mieszamy następnie z miodem, dzięki czemu uzyskamy czarny, gęsty syrop. Można opcjonalnie dodać 10 kropli olejku tymiankowego. Tak przygotowany syrop jest niezwykle smaczny i słodki.
Syrop z czarnuszki od razu po przygotowaniu nadaje się do spożycia. Przechowywać należy go w lodówce. Gdy dopadnie nas przeziębienie, spożywajmy 2-3 łyżeczki tej mikstury dziennie przez 7 dni. Dzieci do lat 4 mogą stosować pół łyżeczki na dzień. Syrop warto przyjmować również profilaktycznie, by chronić się przed infekcjami.
***
Zobacz także:
Najlepsze i najgorsze pozycje do snu