Te objawy oznaczają zbliżający się zawał. Pojawiają się nawet miesiąc przed atakiem
W przypadku zawału serca istotne jest szybkie udzielenie pomocy, by nie dopuścić do obumierania kolejnych komórek mięśnia sercowego. Warto więc mieć na uwadze wszelkie sygnały, które mogą alarmować o zbliżającym się ataku. Niektóre z nich mogą się pojawić nawet miesiąc wcześniej.
Zawał serca to stan, w którym dochodzi do zagrożenia życia. Opera się na ograniczeniu dopływu krwi do mięśnia sercowego poprzez tętnice wieńcowe. Rozległość zawału jest uzależniona m.in. od tego, jak szybko została udzielona pomoc. Istotne jest również, która dokładnie tętnica została zamknięta.
Do najczęstszych przyczyn zawału zalicza się oderwanie blaszki miażdżycowej, która blokuje lub ogranicza przepływ krwi, w wyniku czego dochodzi do obumierania obszaru, do którego miała trafić.
Oprócz tego zawał serca może zostać spowodowany niedokrwieniem wywołanym m.in. zaburzeniami akcji serca, czy też nadciśnieniem tętniczym.
Zobacz także: Kawa z żołędzi. Remedium na nadciśnienie i problemy trawienne
Zawał serca objawia się najczęściej charakterystycznym silnym bólem za mostkiem, który utrzymuje się przez dłuższy czas i narasta. Pacjenci opisują go jako m.in. piekący, kłujący i ściskający.
Okazuje się, że organizm może ostrzegać znacznie wcześniej o zbliżającym się zawale. Zdaniem specjalistów może wysyłać sygnały nawet miesiąc przed atakiem.
Zobacz także: Pogromcy nadciśnienia, miażdżycy i zakrzepów. Jedz, gdy szwankuje zdrowie
Do tych objawów zalicza się m.in. zaburzenia snu, duszności, niestrawność, niepokój, lęk, chroniczne zmęczenie, zawroty głowy, ból w okolicy szczęki, szyi lub ramienia, zgagę, zimne poty, drętwienie kończyn i uporczywy kaszel.
Nie zawsze ból w klatce i duszności oznaczają zawał. Nie można jednak bagatelizować żadnych objawów, ponieważ w tym przypadku kluczowa jest jak najszybsza pomoc.
***