Te osoby muszą omijać wątróbkę z daleka. Sprawdź, czy się do nich zaliczasz
Najwierniejsi smakosze podrobów wciąż wyszukują i modyfikują przepisy na przyrządzenie fenomenalnej w smaku wątróbki. Z cebulą, jabłkami, a może śliwkami lub brzoskwiniami? W prosty sposób da się zamienić ją w wykwintny przysmak. Zanim jednak z entuzjazmem wkroczysz do kuchni, sprawdź, kto nie powinien jeść wątróbki. Choć wiele mówi się o bogatym składzie, degustacja nie każdemu wyjdzie na dobre. Komu szkodzi wątróbka?
Na talerzach najczęściej lądują wątróbki drobiowe i wołowe, ale miłośnicy potrawy eksperymentują także z wieprzową, jagnięcą i cielęcą. Mimo że podroby z pierwszym momencie nie brzmią jak wyjątkowo wyszukany specjał, za sprawą umiejętnej obróbki są w stanie zamienić się w potrawę godną renomowanych restauracji. Jednocześnie wiele można usłyszeć na temat właściwości wątróbki, więc argumentów przemawiających za włączeniem jej do diety nie brakuje. Co zawiera? Jak wątróbka działa na organizm?
- Stanowi znakomite źródło witaminy A, dzięki czemu pozytywnie wpływa na narząd wzroku. Chroni przed tzw. kurzą ślepotą, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Niedobory tego składnika mogą skutkować nie tylko chorobami, ale prowadzić też do dokuczliwej suchości oczu.
- Wątróbka w walce z anemią — produkt często jest zalecany właśnie w tym kontekście. Wszystko przez wysoką zawartość dobrze przyswajalnego żelaza.
- Bogaty skład wątróbki czyni z niej artykuł wspierający prawidłowe działanie układu nerwowego. To skarbnica witamin z grupy B (zwłaszcza B12), które pozwalają zachować dobrą kondycję psychiczną, chronią przed spadkami energii, rozdrażnieniem, uczuciem znużenia. Odpowiadają również za procesy metaboliczne oraz przemianę materii.
Sprawdź: Co wypłukuje magnez z organizmu? To nie kawa jest winowajcą
Jeszcze do niedawna wątróbkę często wymieniano na listach produktów, które w drastyczny sposób wpływają na podnoszenie poziomu "złego" cholesterolu w organizmie. Obecnie podkreśla się jednak, że główna część jego produkcji odbywa się w ciele — zaledwie 20 procent to cholesterol, który pochodzi z żywności. Nie oznacza to jednak, że do wątróbki podchodzić można całkiem beztrosko.
Komu szkodzi wątróbka? Na baczności muszą się mieć osoby dotknięte miażdżycą, chorobami serca i innymi schorzeniami na tle układu krążenia. W takich wypadkach spożywanie wątróbki dopuszczalne jest jedynie sporadycznie.
Może się wydawać, że wątróbka to całkiem dobry wybór żywieniowy dla ciężarnych kobiet, skoro zawiera tak wiele cennych składników odżywczych. Dlaczego nie jest to prawda? Nadmiar witaminy A w diecie okazuje się szkodliwy dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży. Może skutkować pojawieniem się wad rozwojowych układu nerwowego, więc jedzenie wątróbki w czasie ciąży dopuszcza się jedynie raz na kilka-kilkanaście tygodni. Kwestie żywienia najlepiej jest na bieżąco konsultować z lekarzem.
Zobacz: Łudząco podobne do żurawiny. Jedz 7 sztuk dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę C
Wątróbka to produkt bogaty w puryny, czyli organiczne związki chemiczne, które organizm przetwarza na kwas moczowy. Zwiększenie jego ilości we krwi staje się więc ryzykowne dla osób ze zdiagnozowaną dną moczanową. Co więcej, wpływa również na zaostrzenie objawów reumatycznych. Największą ilością puryn charakteryzuje się wątróbka wieprzowa, lecz zaleca się rezygnację z podrobów ogółem — nie tylko wątróbki, ale też jedzenia ozorków, nerek czy serc.
Polecamy:
Najlepsze sezonowe warzywo dla cukrzyka i na odchudzanie. Co przygotować z groszku cukrowego?
Ile kalorii powinno mieć śniadanie? Ustalono konkretne wartości