Reklama

Te produkty trzeba łączyć z tłuszczem. Pomogą chronić przed niedoborem

Wypryski, szorstka skóra, zwiększona podatność na infekcje czy złe widzenie po zmierzchu. To tylko część objawów, które wiążą się z niedoborem witaminy A. Jak do niego nie doprowadzić? W jakich produktach spożywczych znajduje się najwięcej ważnej dla zdrowia substancji i jakie są zasady ich spożywania, by przyswajalność była najlepsza? Podpowiadamy, na co pomaga witamina A i jakie mogą być skutki jej braku w ciele.

Znaczenie witaminy A

Pod tym terminem nie kryje się jedna substancja. Mówiąc o witaminie A, trzeba mieć świadomość, że odnosi się ona do kilku związków chemicznych, które należą do grupy karotenoidów. Należą do nich między innymi retinol oraz beta-karoten. Witamina A zalicza się do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, więc spożywając produkty, będące jej źródłem, warto łączyć je z niewielką ilością zdrowego tłuszczu, np. oliwą z oliwek.

Choć pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, trzeba pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy A są szkodliwe. Druga sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych kobiet. Zbyt duża ilość tej substancji może bowiem prowadzić do wad rozwojowych płodu.

Reklama

Zobacz też: Pełne witamin C i K. Niszczą wolne rodniki, obniżają poziom złego cholesterolu

Rola witaminy A w organizmie

Zapewne pierwsze, czego uczymy się w szkole na temat witaminy A, to informacja, że jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę, czyli problemy z widzeniem po zmierzchu. Substancja jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu, a także sprzyja procesom regeneracji komórek. Nie do przecenienia jest wpływ witaminy A na odporność, a o odpowiedni poziom w organizmie powinniśmy dbać nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, kiedy infekcje atakują najczęściej.

Wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe, ograniczając ryzyko lub spowalniając rozwój raka piersi, płuc oraz jelita grubego. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Jak widać, jej działanie jest bardzo wszechstronne, na tym jednak nie kończą się właściwości witaminy A.

Sprawdź: Ukojenie dla wątroby i trzustki. Ich właściwości znane są od wieków

Problemy na tle urody mogą świadczyć o brakach

W ostatnim czasie zauważasz, że twoja fryzura pozostawia wiele do życzenia, a włosy są łamliwe i wydają się przerzedzone? To może być kwestia niedoboru witaminy A. Tak samo jak osłabienie paznokci i szorstka skóra, zwłaszcza w okolicach łokci, kolan, ramion oraz ud. Poszarzała cera, przez którą wyglądasz na starszego i zmęczonego również może być tego objawem. Wypryski czy nawet pojawienie się trądziku także bywają sygnałem alarmowym.

W jakich produktach jest najwięcej witaminy A?

O ile można posiłkować się suplementami, o tyle różnorodna dieta jest podstawą utrzymania dobrej kondycji całego ciała i zdrowia. Gdzie znajduje się witamina A? Jakie produkty warto uwzględniać w diecie, by utrzymać jej optymalny poziom?

Spore pole manewru będą mieć osoby, które nie stronią od mięsa. Do źródeł witamin A zaliczają się między innymi podroby — zwłaszcza wątróbka drobiowa, wołowa i wieprzowa. W jadłospisie od czasu do czasu warto uwzględniać także tłuste ryby i jaja. Nie oznacza to jednak, że smakosze, którzy starają się ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego lub całkiem z nich rezygnują, są na straconej pozycji.

Pewnie wielu z nas kojarzy marchew jako roślinne źródło witaminy A. Bardzo słusznie! Do tego jadłospis urozmaicaj batatami, pietruszką, szpinakiem, jarmużem i dynią. Jesienią skorzystaj z dobrodziejstw produktów sezonowych. Skarbnicę witaminy A stanowi czerwona jarzębina, której zbiory zazwyczaj przeprowadza się we wrześniu i październiku.

Polecamy: Warzywa, które mają więcej wapnia niż mleko. Idealne na diecie roślinnej


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witamina A właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy