Te produkty zalegają w żołądku najdłużej. Jak się pozbyć uczucia ciężkości?
Niemal każdy kiedykolwiek miał do czynienia z uczuciem ciężkości po posiłku. Po zjedzeniu pewnych produktów możemy czuć się ociężali. Wszystko przez to, że niektóre potrawy są zdecydowanie dłużej trawione przez układ pokarmowy. Co zalega w żołądku najdłużej?
Proces trawienia rozpoczyna się on już w jamie ustnej. Szacuje się, że może trwać nawet do 30 godzin. Z pożywienia są pobierane substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także wydalane są szkodliwe substancje będące pozostałościami przemiany materii.
Warto mieć na uwadze, że czas zalegania pokarmu w żołądku jest uzależnione od wielu czynników. M.in. od ilości zawartego w nim w tłuszczu, białka i cukru. Zdecydowanie więcej czasu zajmie strawienie smażonych potraw. Inaczej jest w przypadku posiłków przyrządzonych na parze.
Niektóre produkty zalegają w żołądku zdecydowanie dłużej niż pozostałe. Zjedzenie zbyt dużej ilości ciężkostrawnego posiłku może się wiązać z wystąpieniem objawów niestrawności takich jak np. ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, uczucie ciężkości w żołądku.
Do produktów, które trawią się dłużej niż sześć godzin, można zaliczyć m.in. smażone i pieczone mięso, wędzone sery i wędliny, fast-foody, przetwory rybne, np. śledzie w occie, śledzie w śmietanie, a także margarynę, smalec, ciasta z kremem na bazie śmietany, grzyby i rośliny strączkowe. Do produktów, które długo zalegają w żołądku, można zaliczyć również czekoladę, alkohol i napoje gazowane.
Produkty, które nie powodują uczucia ciężkości to m.in. owoce i warzywa, niesolone orzechy, jajka, nabiał mający poniżej 3 proc. zawartości tłuszczu, gotowane ryby, owoce morza i drób.
Sprawdź również: Najbardziej ciężkostrawne produkty
W przypadku wystąpienia nieprzyjemnego uczucia ciężkości na żołądku warto wypić napar z ziół. Może to być mięta lub rumianek. Innym sposobem jest żucie nasion kopru włoskiego lub kminku. Sprawdzi również wypicie przed snem wody z cytryną lub imbirem, a ponadto warto zastosować lekkostrawną dietę przez następne trzy dni.
***
Zobacz także:
Niestrawność - skąd się bierze? Ważne jest nie tylko to, co jemy