To jest temat: Dieta odkwaszająca doda ci energii
Wielu lekarzy i specjalistów od leczenia naturalnego uważa, że przyczyną chronicznego zmęczenia może być brak równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Sprzyja temu nasz tryb życia, niewłaściwe odżywanie się, stresy.
Sygnałem zakwaszenia organizmu są: zgaga, bóle głowy i stawów, wypryski, drażliwość, podatność na infekcje. Na szczęście na te bolączki jest skuteczna rada! Oto tajniki uzdrawiającego jadłospisu.
Są uznawane za najbardziej zasadotwórcze. Powinny zajmować główne miejsce w twoim jadłospisie (poza warzywami strączkowymi) i przeważać nad owocami, nabiałem, wędlinami oraz mięsem. Postaraj się, by warzywa stanowiły ok. 70 proc. spożywanych przez ciebie w ciągu dnia pokarmów. Najbardziej polecane są krajowe, sezonowe, surowe lub gotowane na parze albo pieczone. O tej porze roku, gdy brakuje świeżych jarzyn, sięgaj po te z jesiennych zapasów - marchew, buraki, ziemniaki, cukinie, dynie, bakłażany.
Warto wiedzieć
Warzywa oraz owoce, także w postaci soków, powinno się spożywać do godziny 18-19. Późnym wieczorem lepiej ich nie jeść, by przez noc nie zalegały i nie fermentowały w jelitach. Po południu lepiej też nie jeść warzyw kapustnych.
Do mięsa, drobiu i ryb dodawaj tymianek, majeranek lub rozmaryn. Zneutralizują zakwaszające działanie potrawy. Jako panierki używaj sezamu. Na kanapkę z wędliną połóż kiełki słonecznika lub rzodkiewki. Zamiast białego cukru używaj trzcinowego lub naturalnego miodu. zioła, kiełki, ziarna, miód, cukier trzcinowy
Podobnie do warzyw mają korzystny, zasadotwórczy wpływ na organizm, choć w nieco mniejszym stopniu. Najbardziej, o dziwo, te kwaskowe, które zawierają tzw. cytryniany, naturalne środki zasadowe. Śmiało delektuj się: jabłkami, cytrusami, kiwi, ananasami, a także porzeczkami, malinami, truskawkami, wiśniami i agrestem. Polecane są również owoce suszone. Codziennie jedz 2-3 porcje owoców.
Warto wiedzieć
Najlepsze soki owocowe to te naturalne, świeżo wyciśnięte, bez dodatku cukru, konserwantów i barwników. Te z kartonu powinniśmy pić rozcieńczone pół na pół niegazowaną wodą.
Mięso – zwłaszcza wieprzowe. Zawiera dużo białka i aminokwasy siarkowe. Gdy je trawimy, powstają produkty przemiany materii silnie zakwaszające organizm.
Wędliny – głównie kiełbasa. Boczek i pasztety.
Nabiał – przede wszystkim sery żółte, pleśniowe i topione oraz śmietana i twaróg.
Produkty z pszennej mąki (pieczywo, makaron), polerowany biały ryż, orzechy.
Słodycze – pod każdą postacią. Również sztuczne słodziki.
Fast-foody – wszystkie bez wyjątku!
Słone przekąski – paluszki, chipsy, krakersy.
Napoje słodzone – typu lemoniada i cola.
Uwaga! Aby obniżyć kwasotwórczość pokarmu, należy go dokładnie gryźć i przeżuwać.
Napoje wyskokowe, zwłaszcza spożywane w nadmiarze, są dużym obciążeniem dla wątroby. Może ona nie nadążać z odtruwaniem organizmu. Z alkoholu w krótkim czasie jest uwalniana duża ilość kwasów! Palenie papierosów nasila produkcję kwasów w żołądku. Stąd u palaczy nadkwasota. Mała czarna zawiera tzw. puryny. Mogą prowadzić do odkładania się kwasu w stawach.
Warto wiedzieć
Pod wpływem stresu słabną zdolności organizmu do pozbywania się szkodliwych substancji. Np. spłyca się oddech i zaburzone zostaje wydalanie kwasów w postaci dwutlenku węgla.