Reklama

To nie musi być zawał!

Jest sporo chorób, których objawem jest właśnie ucisk w piersiach, a nie mają one związku z atakiem serca. Ból w klatce piersiowej może wynikać z problemów z żołądkiem, kręgosłupem czy płucami.

Warto zwrócić uwagę, jaki ból ma charakter - czy jest to kłucie, pieczenie, ściskanie, w którym miejscu klatki piersiowej jest odczuwany, czy i gdzie promieniuje, w jakich sytuacjach się pojawia, nasila oraz czy towarzyszą mu inne dolegliwości. To może naprowadzić na właściwą przyczynę.

Piekący lub gniotący ból za mostkiem, nasilający się  przy pochyleniu lub podczas leżenia na plecach, może pochodzić od żołądka. Tak potrafi objawiać się refluks żołądkowo-przełykowy. Charakterystyczne jest, że ból dokucza po jedzeniu, promieniuje do pleców i nadbrzusza. Bywa, że towarzyszy mu chrypka oraz suchy kaszel.

Reklama

Piekący palący ból w dole klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu może też sygnalizować chorobę wrzodową. Wtedy pojawia się głównie na czczo, w nocy lub wcześniej rano. Warto wykonać gastroskopię. W diecie unikaj tłustych i ostrych pokarmów, gazowanych napojów, cytrusów. Pomoże też regularne picie herbatki z kminku oraz spanie z głową na wysokiej poduszce.

Ból rozlany na klatkę piersiową i nasilający się podczas kasłania oraz przy głębszym oddychaniu bywa powiązany z chorobą płuc. Może oznaczać zapalenie płuc lub opłucnej, ale też być objawem zakażenia koronawirusem. Przy tych chorobach pojawia się zwykle także wysoka temperatura, duszność, męczący kaszel.

Natomiast gdy ból w klatce nasila się przy wydechu, a serce bije szybciej, niekiedy sygnalizuje zatorowość płucną. To niebezpieczna sytuacja, gdy dochodzi do zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej przez skrzeplinę. Trzeba szybko zgłosić się do lekarza.

Nawracające bóle w klatce mogą wiązać się z kręgosłupem. W ten sposób potrafi objawiać się choroba zwyrodnieniowa w odcinku piersiowym. Przesunięte kręgi uciskają nerwy, wywołując ból. Występuje on wówczas w różnych miejscach kręgosłupa, często promieniuje do ręki, która wtedy drętwieje. Nasila się przy wydechu, może występować duszność. Aby sprawdzić, czy dolegliwości pochodzą od kręgosłupa, należy wykonać RTG lub rezonans magnetyczny.

Kłucie, gniecenie, ucisk w klatce piersiowej utrzymujący się przez kilka godzin, a nawet dni, może świadczyć o nerwicy serca. Często to reakcja na silny stres albo lęk. Bólowi nerwicowemu towarzyszy zwykle nieregularne, przyspieszone bicie serca, płytki oddech, zawroty głowy, narastający niepokój.

Ponadto silne, kłujące bóle w klatce piersiowej związane ze stresującą sytuacją mogą wynikać z niedoboru magnezu. Stres "okrada" nas z tego pierwiastka, a przy jego niedoborze słabiej funkcjonuje układ nerwowy, stąd występują kłujące skurcze w klatce piersiowej.

Jak rozpoznać atak serca?

Objawem zawału jest nagły, silny ból w klatce piersiowej odczuwany jako rozrywanie, rozpieranie, pieczenie lub ucisk. Promieniuje on do żuchwy, lewej ręki, barku, pleców, brzucha. Nie mija w ciągu kilku minut, towarzyszą mu duszność, lęk, silny niepokój.

Co robić, gdy podejrzewamy zawał?

Trzeba zadzwonić na pogotowie (nr 999 lub 112)

Nie ma co zwlekać. Przez telefon warto poinformować dyspozytora o wszystkich dolegliwościach.

Należy usiąść

Może być w pozycji pół siedzącej, najlepiej na podłodze, z głową i ramionami opartymi o ścianę czy mebel, nogi powinny być niżej niż tułów (klatka piersiowa).

Rozluźnić ubranie

Warto rozpiąć kołnierzyk koszuli, biustonosz, poluzować lub ściągnąć pasek, rozpiąć guzik w spodniach czy spódnicy, rozwiązać apaszkę.

Nie wykonywać gwałtownych ruchów

Chodzi o nagłe skręty tułowia, pochylanie się. Lepiej też nic nie pić i nie jeść.


Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: zawał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy