Reklama

Ustalono, ile czekolady można zjeść dziennie. Taka ilość sprzyja zdrowiu

12 kwietnia to data, którą w swoich kalendarzach czerwonym markerem powinny zaznaczyć osoby uwielbiające słodkości. Tego dnia obchodzony jest Dzień Czekolady, którego najlepszym sposobem celebrowania jest odrobina słodkiego przysmaku. Brzmi zbyt kusząco, ponieważ na co dzień skrupulatnie liczysz spożywane kalorie i starasz się unikać słodyczy? Wyjaśniamy, jakie właściwości ma ten uwielbiany produkt i ile kostek czekolady można zjeść, by nie narazić się na nagły wzrost masy ciała i inne niepożądane skutki.

Słodki kalendarz

Dzień czekolady wypadający 12 kwietnia nie jest jedyną datą związaną ze specjałem bazującym na kakao. Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest latem, a dokładniej mówiąc - 7 lipca. Ten termin ma być upamiętnieniem przybycia czekolady do Europy. Badacze oceniają, że miało to miejsce w 1550 roku.

Oprócz tego w spożywczym kalendarzu wyróżnia się także Dzień Czekolady Gorzkiej (10 stycznia) oraz Dzień Czekolady Mlecznej (28 lipca). Sporo okazji do świętowania dla wszystkich łasuchów.

Sprawdź: Najbardziej cukrowe owoce! Na diecie uważaj — podnoszą glikemię i tuczą 

Reklama

Pokarm bogów, czyli od kakao wszystko się zaczęło

Bez kakao nie ma czekolady. A czy wiesz, że kakaowce mają całkiem imponującą historię? Ich regularne uprawy rozpoczęły się około 1500 r. p.n.e. na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Majowie i Aztekowie nie tylko przygotowywali z ziaren napoje, które miały dodawać siły i krzepy, ale uznawali je również za cenną walutę, służącą do codziennego handlu.

Nawet łacińska nazwa kakaowca świadczy o wyjątkowych właściwościach rośliny. Theobroma cacao  stanowi bowiem nawiązanie do greckich słów theos — tłumaczonego jako bóg, oraz broma — oznaczającego napój lub pokarm.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Po krótkiej lekcji historii czas przejść do bohaterki Dnia Czekolady. W sklepach dostępne są liczne produkty wzbogacane najróżniejszymi dodatkami. Bez trudu namierzymy na sklepowych półkach czekoladę z orzechami i rodzynkami, ale też bardziej wymyślnymi akcentami, np. chili. Jak się w tym odnaleźć, aby zjeść faktycznie wartościowy produkt? Jaka czekolada jest najlepsza? Zaleca się spożywać czekoladę gorzką. Dobrym wyznacznikiem jest jak najkrótszy skład, w którym dominuje kakao — jego zawartość powinna być na poziomie przynajmniej 70 procent.

Co zawiera czekolada?

W składzie czekolady wyróżnia się ponad 600 substancji, które wykazują pozytywny wpływ na kondycję całego organizmu. Pewnie większość z nas kojarzy czekoladę jako źródło magnezu. Bardzo słusznie! Składnik ten jest niezbędny dla sprawnego funkcjonowania układu nerwowego, procesów uczenia się, pamięci oraz utrzymania dobrego nastroju.

Do tego dochodzą dodające energii węglowodany, sprzyjające układowi krwionośnemu flawonoidy oraz polifenole, a także cenne antyoksydanty, żelazo, cynk, potas, witaminy w grupy B (w tym niacyna), miedź i mangan.

Wpływ czekolady na zdrowie

Tak bogaty i różnorodny zestaw dobroczynnych składników nie mógłby pozostawać bez wpływu na ciało. Jak jedzenie czekolady może przysłużyć się zdrowiu?

  • Przeciwutleniacze obecne w składzie gorzkiej czekolady zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia.
  • Składniki czekolady pomagają likwidować stany zapalne i wpływają na rozkurczanie oraz uelastycznienie naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu zatorów i zakrzepów.
  • Zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z sercem oraz zachorowania na miażdżycę.
  • Związki o dobroczynnym działaniu na zdrowie regulują ciśnienie, wspierają naszą ochronę przed udarem i zawałem serca.
  • Kilka kostek czekolady dodaje energii i zwalcza znużenie oraz senność. Dlatego jej spakowanie do plecaka jest zalecane, kiedy planjemy długą wyprawę pieszą lub mamy przed sobą duży wysiłek umysłowy.

Ile kostek czekolady dziennie można zjeść?

Zdarzyło ci się kupić czekoladę z myślą, że wystarczy na co najmniej kilka dni, ale dziwnym trafem spałaszowałeś ją na jeden raz? Nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Nie oznacza to jednak, że masz przyzwolenie na takie praktyki. Dziennie nie należy przekraczać 20 gramów gorzkiej czekolady, co zazwyczaj stanowi 1/5 standardowej tabliczki. Mimo wszystko bezpieczniej jest ograniczyć się do dwóch-trzech kostek w ciągu dnia.

Mroczna strona czekolady

Nadmiar czekolady, nawet najlepszej jakości, szkodzi. To prosta droga do wzrostu masy ciała, a co za tym idzie — nadwagi i otyłości. Mogą pojawić się również zaparcia i zgaga. Powstrzymanie się przed degustacją jest obowiązkowe dla diabetyków oraz pacjentów z chorobami nerek i układu moczowego.

Zobacz: Dodaj szczyptę do porannej kawy. Zwalczy "boczki" i złogi cholesterolu

Czy czekolada uzależnia?

Nie tylko wyśmienity smak i kuszący aromat wpływają na to, że od czekolady ciężko jest się oderwać. Okazuje się, że w ziarnach kakaowca obecne są substancje, które mogą powodować uzależnienie od tej słodkiej przekąski i problem z powstrzymaniem się przed zjedzeniem jej w dużych ilościach. Przestrzeganie dziennej dopuszczalnej ilości uchroni cię jednak przed napadami czekoladowego głodu.

Polecamy:

Przepis na wyborne placki z jabłkami. Będą puszyste jak chmurka

Dodaj awokado i banany. Brownie jeszcze nigdy nie było tak zdrowe

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy