W czym jest najwięcej węglowodanów? Nie ignoruj ich roli w diecie
Węglowodany w diecie u niektórych osób wzbudzają duże wątpliwości. Często są postrzegane jako największy przeciwnik odchudzania i przeszkoda w walce o wymarzoną sylwetkę. Specjaliści z zakresu żywienia zwracają jednak uwagę na ich istotną rolę w organizmie, podkreślając, że stanowią one niezbędne paliwo dla ciała. Zastanawiasz się, w czym jest najwięcej węglowodanów? Jak je spożywać, aby nie przytyć? Wyjaśniamy.
Produkty bogate w węglowodany to temat niezwykle szeroki. Z jednej strony znajdziemy je w warzywach czy produktach zbożowych, a z drugiej ich bogatym źródłem są także słodycze, słodzone napoje, wszelkie wyroby cukiernicze i białe pieczywo.
Tej drugiej grupy lepiej jednak na co dzień się wystrzegać. Są one bogate w cukry proste i choć uznaje się je za jedno z podstawowych źródeł energii, ich nadmiar w diecie skutkuje nadwagą, otyłością oraz problemami na tle układu sercowo-naczyniowego. Węglowodany proste zaleca się spożywać pod postacią owoców, a niekoniecznie w formie ciastek lub batonów. Ważna jest też pora. Sięgaj po nie w pierwszej połowie dnia i zadbaj o to, by stanowiły nie więcej niż 10 procent dziennego jadłospisu. Czas zająć się bardziej pożądanymi węglowodanami złożonymi - jakie produkty warto włączyć do menu?
Uważaj, nim dodasz do ciasta. Może być bardzo zdrowa albo trująca
Jeszcze kilka lat temu batat był w Polsce traktowany w kategoriach ciekawostki kulinarnej. Znany również jako wilec ziemniaczany dziś nie jest trudny do znalezienia w sklepach spożywczych. Dlaczego warto się skusić na degustację i wprowadzenie go do menu nie tylko od święta?
- Mimo słodkawego posmaku bataty mają stosunkowo niski indeks glikemiczny, przez co są dozwolone w diecie cukrzyków i osób dotkniętych insulinoopornością.
- Pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i zapewniają długie uczucie sytości.
- Wykazują działanie przeciwzapalne, więc znajdują się na liście produktów zalecanych przy chorobach tarczycy, zwłaszcza Hashimoto.
- Ze względu na wysoką zawartość witaminy A wspierają wzrok, układ immunologiczny oraz urodę. O promienną i jędrną skórę bez zmarszczek trzeba dbać również od środka.
Kasze jadali już nasi najstarsi przodkowie. Jej różne rodzaje były obecne w słowiańskim jadłospisie, dziś też chętnie do nich wracamy. Wybierać możemy do woli, jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje kasza gryczana. To znakomity zamiennik ziemniaków, makaronu czy białego ryżu. Jej obecność w diecie jest zalecana zwłaszcza dla osób, mających problem ze zbyt powolną przemianą materii. Ze względu na dużą ilość błonnika, kasza gryczana bardzo dobrze nadaje się do rozruszania leniwych jelit i unormowania rytmu wypróżnień.
Jako źródło rutyny wzmacnia naczynia krwionośne. Liczne witaminy, minerały i aminokwasy czynią z kaszy posiłek idealny dla odkwaszania organizmu, obniżenia poziomu złego cholesterolu i poprawy sprawności seksualnej zwłaszcza u mężczyzn.
Co zrobić z resztkami po świętach? Nie marnuj jedzenia i ozdób
Gdy mowa o tym, w czym jest najwięcej węglowodanów złożonych, produkty zbożowe o jak najmniejszym stopniu przetworzenia przychodzą na myśl jako pierwsze. Mimo to nie należy bagatelizować roli warzyw, zwłaszcza roślin strączkowych.
Trafionym wyborem są groch, fasola, soczewica i ciecierzyca. To produkty dostępne przez cały rok, więc zrobienia smacznych i pełnowartościowych dań nie trzeba uzależniać od daty w kalendarzu. Uwzględnianie strączków w posiłkach pozwoli ci uniknąć niekontrolowanego podjadania między posiłkami. To właśnie ten nawyk bywa najbardziej zgubny podczas diet redukcyjnych. Dlaczego jeszcze warto włączyć je do menu?
- Rośliny strączkowe to dobre źródło białka pochodzenia roślinnego. To ważne nie tylko dla wegetarian i wegan, ale też osób uprawiających sport (nawet amatorsko) oraz pracujących fizycznie.
- Przeciwdziałają zaparciom i usprawniają funkcjonowanie układu trawiennego. Mają korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit.
- Nie zawierają glutenu, więc strączki są bezpieczne dla osób chorych na celiakię.
- Do swojej diety bez obaw mogą włączać je diabetycy. To naturalny i smaczny sposób na opanowanie skoków poziomu cukru.
- Ich regularne spożywanie przeciwdziała występowaniu nadciśnienia tętniczego.
Polecamy:
Popularne orzechy zwiększają ryzyko raka? Niepokojące wyniki badań