W tej sytuacji szybko sięgnij po nóż. Okład szybciej zniweluje ostry ból

Rola pszczół w środowisku jest nie do przecenienia. Zdarza się jednak, że nasze doświadczenia z tym pożytecznym owadem nie są najlepsze. Użądlenie pszczoły jest bolesnym doznaniem, dlatego warto sprawdzić, jak w łatwy sposób uśmierzyć ból. Okazuje się, że większość metod mamy na wyciągnięcie ręki. Podpowiadamy, co pomaga na użądlenie pszczoły.

Co zrobić, gdy użądli pszczoła?
Co zrobić, gdy użądli pszczoła?123RF/PICSEL

Pszczoły — sprzymierzeńcy ludzi

Zapewne większość z nas kojarzy pszczoły miodne z dostarczaniem słodkiego przysmaku. Przede wszystkim jednak ich znaczenie należy rozpatrywać w kontekście zapylania roślin. Dlatego alarmujące są doniesienia, zwłaszcza w ostatnich latach, według których populacje pszczół drastycznie się zmniejszają. Wydaje się, że jako jednostki niewiele możemy zrobić. Jeśli jednak nie możesz stać bezczynnie, rozważ posadzenie w swoim ogrodzie roślin, które przyciągają pszczoły. Unikaj także stosowania nadmiaru pestycydów.

Nie usuwaj w ten sposób żądła pszczoły. Wstrzykniesz więcej jaduInteria.tv

Kiedy pszczoły żądlą?

Trzeba pamiętać o tym, że pszczoły nie są agresywne. Nie szukają towarzystwa ludzi, by z furią zaatakować. Do użądlenia pszczoły dochodzi najczęściej, gdy owady czują się zagrożone. Do takiej sytuacji może dojść, gdy zbytnio zbliżymy się do ula lub gniazda dzikich pszczół.

Jeśli w twoim otoczeniu pojawi się owad, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie panikuj. Może to rozdrażnić pszczołę, a jej sposobem na obronę własną jest wbicie żądła.

Dla dobra wszystkich - lepiej zostawić pszczoły w spokoju
Dla dobra wszystkich - lepiej zostawić pszczoły w spokoju123RF/PICSEL

Czasem bywa to wynikiem wyłącznie przypadku. Jeśli na świeżym powietrzu raczysz się słodkim napojem, owocami lub słodyczami, zachowaj szczególną ostrożność. Zwabione cukrem owady mogą wylądować na twoim jedzeniu lub nierozważnie wejść do szklanki czy butelki. Użądlenie pszczoły w rejonach twarzy czy jamy ustnej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do problemów z oddychaniem. W takich okolicznościach jak najszybciej wezwij pomoc medyczną lub udaj się na szpitalny oddział ratunkowy.

Co pomaga na użądlenie pszczoły? Domowe sposoby

Jeśli nie doszło do sytuacji zagrażającej życiu i nie jesteś uczulony na jad pszczoły, użądlenie najpewniej wiązać się będzie z zaczerwieniem skóry, opuchlizną  i bólem. Zazwyczaj objawy te utrzymują się kilka godzin. Chcąc ukoić nieprzyjemne dolegliwości, skorzystaj z domowych sposobów na użądlenie pszczoły.

  • W pierwszej kolejności ostrożnie wyjmij żądło, delikatnie je podważając. Pomocna może być pęseta. Nie ściskaj żądła, by do twojego organizmu nie dostała się większa ilość jadu.
  • Miejsce użądlenia zdezynfekuj. Warto przemyć je także letnią wodą z dodatkiem szarego mydła.
  • Okład z lodu przyniesie natychmiastową ulgę.
  • Sięgnij także po tradycyjne metody. By zniwelować ból, obrzęk i uczucie pieczenia, wykonaj okład z plastra cebuli lub korzenia pietruszki.
  • Dla zneutralizowania nieprzyjemnych dolegliwości, na miejsce użądlenia nałóż gęstą pastę przygotowaną z mieszanki wody i sody oczyszczonej.

Użądlenie pszczoły — co robić w przypadku alergii?

Rozróżnia się cztery stopnie reakcji alergicznej na jad pszczoły. Najłagodniejsze objawy związane są ze świądem i pojawieniem się na skórze pokrzywki. W drugim stopniu dochodzi opuchlizna, zawroty głowy, a także nudności, wymioty, ból brzucha oraz biegunka. Następnie pojawiają się duszności. Najgroźniejszy stopień wiąże się już ze wstrząsem anafilaktycznym po użądleniu pszczoły.

Wstrząs anafilaktyczny może wywołać m.in. użądlenie pszczoły
Wstrząs anafilaktyczny może wywołać m.in. użądlenie pszczoły 123RF/PICSEL

Osoby uczulone na pszczeli jad zapewne są zaopatrzone w ampułki z adrenaliną lub hydrokortyzon. Powinny zostać zastosowane od razu — bez czekania na wystąpienie niepokojących objawów. Osoba użądlona pod żadnym pozorem nie powinna zostawać sama, a do tego konieczne jest udanie się do lekarza lub wezwanie pogotowia ratunkowego.

Polecamy: