Ważne informacje o majonezie. Przeczytaj przed świętami
Majonez nie cieszy się najlepszą opinią. Skutecznie przylgnęła do niego łatka, że jest wysokokaloryczny i trzeba się go wystrzegać, zwłaszcza jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Czy majonez jest zdrowy i czy słusznie jest postrzegany jako bomba kaloryczna? Co warto wiedzieć o majonezie i jak zrobić jego domową wersję? Wyjaśniamy.
Nadchodzące wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia dają wiele okazji do powrotu do dziecięcych smaków, ciepłej babcinej kuchni i rarytasów, którymi raczyliśmy wówczas podniebienia, zupełnie nie zaprzątając sobie głowy niczym, poza przyjemnością. Dzieciństwo ma niepowtarzalny smak, nie tylko w dosłownym znaczeniu.
Choć może się wydawać, że ten prosty w przygotowaniu sos jest w polskiej kuchni od zawsze, jego produkcję na skalę przemysłową rozpoczęto zaledwie 63 lat temu. Podjęła się jej w 1959 roku Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" w Kielcach. Wcześniej był, co oczywiste, wyrabiany w warunkach domowych.
Z połączenia oleju i żółtek jaj powstawała gęsta emulsja, która miała szerokie zastosowanie kulinarne. W wielu domach do dziś są produkty, których nikt nie ośmieli się podać inaczej niż z majonezem. Klasykiem polskiej kuchni jest sałatka jarzynowa z majonezem, jaja czy śledzie w majonezie.
Zobacz również: Czarna lista produktów. Potęgują głód i sprzyjają otyłości
Wiele osób oblizuje się z apetytem na samą myśl o tych rarytasach, jednak - w trosce o smukłą sylwetkę - majonez jest coraz częściej zastępowany jogurtem naturalnym albo sosem, który powstaje z połączenia jogurtu z majonezem. Najczęściej w proporcjach 1:1.
Kaloryczność majonezu nie jest mityczna. Jest realna. Wszak powstaje on z połączenia oleju roślinnego z żółtkami jaj, które również zawierają tłuszcze. W 100g majonezu jest aż 680 kcal. 1 łyżka ma 170 kcal! To nie jest produkt, który sprzyja odchudzaniu, ale czy majonez jest zdrowy?
Zobacz również: Trik z cebulą i czosnkiem na katar. Zadziała natychmiast
Zdecydowanie tak, o ile zjadamy go w małych ilościach. Łyżeczka, a nawet łyżka majonezu nie zniszczy nam figury, o ile nie uczynimy z tego codziennego rytuału. Majonez warto umieścić na liście świątecznych przysmaków.
Powstający z połączenia produktów, które obfitują z zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe, majonez jest skarbnicą witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znajdziemy w nim witaminę A, D, E i K, a także trzy ważne dla zdrowia pierwiastki: potas, selen i sód.
Zobacz również: Sześć domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Rób to codziennie
Powstający z połączenia dobrej jakości, tłoczonego na zimno, oleju roślinnego i żółtka jaj, majonez jest wysokokaloryczną, ale smaczną wersją czystego zdrowia. I, wbrew obiegowej opinii, nie trzeba go wykluczać z jadłospisu. Trzeba natomiast pilnować umiaru w jego spożywaniu. Zjadany w rozsądnych dawkach nie tylko nie zaszkodzi, ale pomoże.
Majonez jest korzystny dla serca. Wszak jego bazowe składniki (olej i żółtko jaj) obfitują w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z naciskiem na najbardziej pożądane dla zdrowia kwasy omega-3. Te mają korzystny wpływ na kondycję serca i pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Zbyt niski poziom omega-3 osłabia serce, zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zawału mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z dietą.
Zawarte w majonezie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K mają silny potencjał przeciwutleniający, co sprawia, że ten lubiany przez Polaków produkt zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Kluczem do skorzystania z zalet majonezu jest tylko, a może aż, pilnowanie umiaru, szczególnie w czasie świąt, gdy zewsząd będą nas kusiły wysokokaloryczne przysmaki.
Receptura jest banalnie prosta.
Składniki:
- 1 żółtko,
- 180ml tłoczonego na zimno oleju rzepakowego,
- łyżeczka musztardy,
- łyżeczka soku z cytryny,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Żółtko, sok z cytryny i sól ubijamy przy użyciu trzepaczki, najlepiej w szklanym naczyniu. Cały czas mieszając, stopniowo dolewamy olej. Na koniec, gdy masa będzie miała odpowiednią gęstość, dodajemy musztardę i ponownie, bardzo dokładnie mieszamy. Tak przygotowany majonez przechowujemy w szklanym naczyniu, w lodówce, nie dłużej niż 5-6 dni.