To sekret długowieczności? Tkwi w tych produktach spożywczych!
Przepisów na długowieczność w historii świata podano już wiele. Osoby, które dożywały 100 i więcej lat zawsze były pytane przez ciekawych o to, jak udało się im osiągnąć tak imponujący wiek. Często w odpowiedziach, pojawiała się... dieta. Co wobec tego powinniśmy jeść, by cieszyć się długim życiem?
Na przestrzeni wieków długowieczność była tematem artykułów, książek, a potem dokumentów telewizyjnych. Według krążących legend najdłużej żyjącą Polką była Łucja Uczcikowa. Przyszła ona na świat 13 grudnia 1709 roku, była mieszkanką Kosiarek. W roku 1876 liczyła 166 lat, zaś najdłużej żyjącym mężczyzną był Dymitr Grabowski, który dożył 168 lat.
Jednak to mieszkańcy Japonii cieszą się największą liczbą osób, które mogły pochwalić się długowiecznością. Obecnie w Japonii żyje blisko 70 tys. stulatków, z których zdecydowana większość, bo aż 88,1 proc., to kobiety.
Okazuje się, że takich miejsc jak Japonia, a dokładniej rzecz ujmując, Okinawa, jest więcej na świecie. Naukowcy odkryli, że długim życiem cieszą się także Włosi mieszkający na Sardynii, Grecy na wyspie Ikaria, a także do osoby z Nicoyi na Kostaryce i Loma Linda w USA.
Co łączy osoby z tych regionów, które dożyły sędziwego wieku? Okazuje się, że wspólnym czynnikiem jest... dieta. Dieta ta jest bogata w rośliny, a wśród nich powinny królować rośliny strączkowe, gdzie prym wiedzie fasola.
Czytaj również: Te siostry odkryły sekret długowieczności. Każda z nich ma ponad 100 lat
W owej diecie nie ma miejsca na fast food'y. Żywność wysoce przetworzona to prosta droga do wielu dolegliwości związanych głównie z chorobami serca. Nie ma w niej także zbyt wiele miejsca na słodycze, zarówno takie jak gotowe batoniki, ale także i domowe ciasta nie powinny pojawiać się zbyt często na naszym stole. Cukier także powinien być wyeliminowany, również ten pod postacią napojów, zwłaszcza tych gazowanych.
Sprawdź: Zioła dla seniora. Napary na odporność i dobry sen
Kostarykańczycy, to ludzie cieszący się długowiecznością. Często spożywa się tu kukurydzę i pomarańcze, bogate w witaminę C. W Grecji króluje dieta śródziemnomorska, bogata w owoce morza, warzywa i oliwę z oliwek. Nie może w niej zabraknąć także ryb.
Włosi kochają nie zawsze zdrowe jedzenie, ale mieszkańcy Sardynii stawiają na... czerwone wino, co może być nieco kontrowersyjne. Należy pamiętać, że jak w przypadku każdego alkoholu i w tym przypadku należy zachować zdrowy umiar. Lampka czerwonego wina do kolacji wypita od czasu do czasu może wspomóc nasze zdrowie.
Czerwone wino jest cennym źródłem potasu, magnezu i wapnia. Zawarte w czerwonym winie antyoksydanty przeciwdziałają także starzeniu się skóry.
Japończycy zaś stosują przy stosowaniu diety ciekawą zasadę - "jedz do momentu, aż poczujesz się w 80 proc. najedzony". Dzięki temu tworzy się deficyt energetyczny, a organizm nie jest przeciążony. Ważnym składnikiem codziennej diety są tofu i zupa miso. Mieszkańcy Okinawy sięgają również po wieprzowinę, jednak z nią nie powinniśmy przesadzać w swojej diecie. Ważne w diecie Japończyków są kurkuma oraz imbir.
***
Zobacz również:
Papryka: Kto nie powinien jej spożywać?