Reklama

Włącz do diety trzy kluczowe produkty. Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce są choroby nowotworowe, na które co roku umiera ponad 47 tysięcy osób. I choć nie istnieje jeden, skuteczny sposób, który stuprocentowo chroniłby nas przed zmianami nowotworowymi, to stosując się do pewnych zaleceń lekarzy, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Nowotwory należą do jednych z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku i co roku zbierają przerażające żniwo. Każdego roku na całym świecie z powodu raka umiera aż 10 milionów ludzi i liczba ta niestety cały czas rośnie. Dla porównania - w 2010 r. liczba zgonów onkologicznych wynosiła 8,29 mln na całym świecie.

Medycyna nadal nie posiada leku, który w 100 proc. leczyłby pacjentów z różnymi odmianami nowotworów, ale nie oznacza to, że nie istnieją sposoby, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Reklama

Z badań opublikowanych w medycznym czasopiśmie PLOS One wynika, że stosowanie diety przeciwzapalnej ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia w organizmie zmian nowotworowych.

Spożywanie jagód może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór

Naukowcy wskazują, że jednym z produktów, który należy dodać do diety, to jagody. Te owoce leśne posiadają naturalne, prozdrowotne związki - nazywane w nomenklaturze medycznej fitochemikaliami, które wykazują działanie hamujące rozwój wolnych rodników, a ponadto zapobiegają uszkodzeniom DNA i powstawaniu komórek rakowych.

Wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych na zwierzętach wykazały, że fitochemikalia z jagód niszczą komórki raka piersi i zmniejszają rozprzestrzenianie się przerzutów - czytamy na łamach PLOS One. Lekarze zalecają spożywanie 140 gramów jagód dziennie.

Czytaj także: Rak nie musi boleć

Tłuste ryby - chroń się przed rakiem

Kolejnym, prozdrowotnym produktem zwiększającym odporność przez nowotworami, są tłuste ryby, będące bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie takich ryb jak śledzie, sardynki, pstrąg, łosoś czy makrela sprawia, że organizm lepiej sobie radzi ze zwalczaniem zapalnych cytokin.

Przeczytaj też: Maść nagietkowa i jej właściwości. Ma zbawienny wpływ na skórę

Z uwagi na fakt, iż ryby zawierają niestety metale ciężkie, jak rtęć i arsen, lekarze zalecają spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo.

Probiotyki - ważny element diety

Trzecim, ale równie ważnym składnikiem diety zmniejszającej ryzyko powstania nowotworów są produkty probiotyczne, które doskonale wpływają na kondycję jelit oraz usprawniają pracę układu pokarmowego. W tym przypadku lekarze zalecają spożywanie kefirów, różnego rodzaju kiszonek, chleba na zakwasie oraz niektórych serów.

Przeczytaj też: Produkty z najniższym indeksem glikemicznym. Jedz częściej a schudniesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy