Zamożni mężczyźni częściej zmagają się z nadciśnieniem

Pracujący mężczyźni o wyższych dochodach są bardziej narażeni na nadciśnienie - wynika z badania przedstawionego na 84. dorocznym spotkaniu naukowym Japanese Circulation Society (JCS 2020).

Wysokie ciśnienie tętnicze jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie
Wysokie ciśnienie tętnicze jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie123RF/PICSEL

Na nadciśnienie cierpi ponad miliard ludzi na całym świecie. Problem dotyczy około 30-45 proc. dorosłych, w tym ponad 60 proc. osób w wieku powyżej 60 lat. Wysokie ciśnienie tętnicze jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. W roku 2015 z tego powodu dolegliwości wywołanych nadciśnieniem zmarło prawie 10 milionów ludzi, z czego 4,9 miliona na chorobę niedokrwienną serca, a 3,5 miliona wskutek udaru.

W samej Japonii żyje ponad 10 milionów ludzi z wysokim ciśnieniem tętniczym i liczba ta nadal rośnie. Między innymi dlatego, że średnie dzienne spożycie soli w tym kraju (około 10 gramów/dzień) jest znacznie wyższe od zalecanego.

- Wysokie ciśnienie krwi jest chorobą związaną ze stylem życia. Jako lekarz prowadzący tych pacjentów chciałem wiedzieć, czy ryzyko różni się w zależności od klasy społeczno-ekonomicznej, aby móc skoncentrować się na działaniach profilaktycznych - powiedział dr Shingo Yanagiya z Wyższej Szkoły Medycznej Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo w Japonii. Analiza danych zebranych w ramach badania J-HOPE3 dotyczyła związku między dochodem gospodarstwa domowego a wysokim ciśnieniem tętniczym u japońskich pracowników.

Przeanalizowano dane 4314 osób z prawidłowym ciśnieniem krwi (3153 mężczyzn i 1161 kobiet) z 12 miejsc pracy, zatrudnionych w roku 2012 i pracujących na dziennej zmianie. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy według rocznego dochodu gospodarstwa domowego: poniżej 5 milionów jenów, od 5 do 7,9 milionów, od 8 do 9,9 milionów i 10 milionów lub więcej jenów rocznie (1 jen wart jest nieco ponad 3 grosze).

Naukowcy badali związek pomiędzy dochodem a rozwojem wysokiego ciśnienia tętniczego w okresie dwóch lat. I okazało się, że porównaniu z mężczyznami o najniższych dochodach, mężczyźni z grupy o najwyższych dochodach byli prawie dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie nadciśnienia tętniczego. Mężczyźni w grupach od 5 do 7,9 mln i od 8 do 9,9 mln mieli o 50 proc. wyższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w porównaniu z mężczyznami o najniższych dochodach, chociaż dodatnia zależność nie osiągnęła znamienności statystycznej w grupie od 8 do 9,9 mln.

U kobiet nie wykryto istotnego związku między dochodami a ciśnieniem krwi
U kobiet nie wykryto istotnego związku między dochodami a ciśnieniem krwi123RF/PICSEL

Wyniki były spójne niezależnie od wieku i od wyjściowego ciśnienia krwi, miejsca pracy, zawodu, liczby członków rodziny i palenia. Zależności uległy nieznacznemu osłabieniu po uwzględnieniu spożycia alkoholu i wskaźnika masy ciała (BMI; kg/m2), które były wyższe dla mężczyzn z grup o wyższych dochodach.

U kobiet nie było istotnego związku między dochodami a ciśnieniem krwi. Jednak kobiety o wyższych dochodach w gospodarstwie domowym miały mniejsze ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

- Niektóre wcześniejsze japońskie badania wykazały, że wyższy dochód gospodarstwa domowego wiąże się z bardziej niepożądanym stylem życia mężczyzn, ale nie kobiet. Nasze badanie to potwierdza: mężczyźni, ale nie kobiety, z wyższymi dochodami w gospodarstwie domowym częściej byli otyli i codziennie pili alkohol. Oba zachowania są głównymi czynnikami ryzyka nadciśnienia - powiedział dr Yanagiya.

- Mężczyźni o wyższych dochodach muszą poprawić swój styl życia, aby zapobiec wysokiemu ciśnieniu tętniczemu. Chodzi o zdrowe odżywianie, ćwiczenia fizyczne i kontrolowanie wagi. Alkohol należy utrzymywać na umiarkowanym poziomie i unikać upijania się-  ­ dodał autor badania.

JCS 2020 odbywa się online od 27 lipca do 2 sierpnia we współpracy z Kongresem Towarzystwa Kardiologicznego Azji i Pacyfiku 2020 (APSC 2020). Wspólne sesje naukowe są organizowane przez European Society of Cardiology (ESC) i JCS w ramach programu ESC Global Activities.

Zobacz również:

PAP life
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?