Zatrucie solaniną. Kiedy ziemniaki są trujące?
Solanina to toksyczna substancja, która występuje w zielonych ziemniakach. Spożycie jej może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. By uniknąć zatrucia, należy odpowiednio przechowywać bulwy i zabezpieczyć je przed wytwarzaniem toksyn. Jakie ziemniaki są szkodliwe?
Solanina to toksyczna substancja. Jej niewielkie ilości znajdują się w każdym ziemniaku i jest to zupełnie naturalne. Dopiero wysokie stężenie solaniny jest groźne dla zdrowia.
Duże ilości tej substancji występują nie tylko w zielonych ziemniakach, ale także w niedojrzałych pomidorach i papryce. Warto podkreślić, że zielony kolor ziemniaka to efekt wysokiego poziomu chlorofilu, ale jego wzrost jest związany ze zwiększeniem ilości solaniny.
By zapobiec zatruciu solaniną, należy pamiętać o właściwym przechowywaniu ziemniaków. Ważne, by leżały w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach. Bulwy przechowywane w jasnych i ciepłych miejscach mogą zawierać spore dawki solaniny.
Zobacz także: Ziemniaki. Myślisz, że wiesz o nich wszystko? Sprawdź!
Należy uważać na ziemniaki, które zaczynają kiełkować. To właśnie w kiełkach i łupinie gromadzą się największe ilości solaniny. Wbrew pozorom obranie ich niekoniecznie może pomóc. Trudno ocenić, ile solaniny jest w samej bulwie. Najbezpieczniej jest zrezygnować z jedzenia zielonych oraz kiełkujących ziemniaków.
Pierwsze objawy po zatruciu solaniną mogą pojawić się po kilku lub nawet kilkunastu godzinach od spożycia ziemniaków. Można do nich zaliczyć m.in.:
- biegunkę
- wymioty
- mdłości
- ból brzucha
- ból i zawroty głowy
- gorączkę
- pocenie się
W przypadku, gdy wysokie stężenie solaniny w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas, może doprowadzić to do tachykardii, napadu drgawek, zaburzeń oddychania i pracy nerek, uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śpiączki.
***
Zobacz także:
Nigdy nie łącz z ziemniakami. Dojdzie do fermentacji w żołądku
Co zrobić z ziemniaków z obiadu?
Co zrobić aby ziemniaki nie ciemniały po ugotowaniu? Jest na to prosty sposób