Reklama

Reklama

Źle śpisz? Może to przez stres!

Zanim położysz się do łóżka, pomyśl o czymś miłym. To powinno zadziałać.

Znasz to uczucie, gdy po intensywnym dniu kładziesz się do łóżka, a mimo to nie możesz zasnąć? Przez wiele godzin przewracasz się bezsennie z boku na bok, ale sen przychodzi dopiero nad ranem, gdy musisz wstawać. Brak snu uniemożliwia Ci koncentrację, masz gorszą pamięć, szybciej wpadasz w złość. To ciągłe zmęczenie obniża jakość twojej pracy, boisz się popełnić błąd i jeszcze bardziej się spinasz. Wieczorem przypominasz sobie, że czegoś nie zrobiłaś, bo nie zdążyłaś lub po prostu zapomniałaś i znów nie możesz zasnąć. To błędne koło trwa, a ty czujesz się coraz gorzej.

Reklama

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim staraj się nie przenosić problemów z pracy do domu. Jeśli masz trudności z organizacją zajęć, zaplanuj je w kalendarzu. Po wykonaniu odhacz to, co już zrobiłaś i skoncentruj się na tym, co musisz jeszcze dokończyć. Pewność, że wywiązałaś się ze wszystkich pilnych obowiązków, umożliwi ci spokojny sen. Wieczorem możesz się wspomóc herbatką melisową lub odstresowującą, która ułatwi ci zasypianie.

Łatwiejsze zasypianie

Przed położeniem się do łóżka staraj się odstresować. Nie czytaj więc kryminałów i nie oglądaj filmów, które są problemowe. Twój mózg będzie próbował rozwikłać zagadkę, a to utrudni Ci zasypianie. Jeśli lubisz czytać wieczorami, wybieraj łatwiejszą lekturę, która nie zaprzątnie zbytnio Twoich myśli.

Przykre przeżycia

Jeśli przeżyłaś ostatnio coś smutnego, np. straciłaś bliską Ci osobę lub rozstałaś się z kimś, Twój organizm produkuje nadmiar hormonu stresu - kortyzolu. To właśnie przez niego nie jesteś w stanie zasnąć. Aby obniżyć jego poziom, bierz witaminy z grupy B, zwłaszcza B5. Zasypianie ułatwi ci również szklanka ciepłego mleka, które zawiera aminokwasy niezbędne do wytwarzania hormonu szczęścia - serotoniny i melatoniny, tak ważnej dla snu. Naucz się odprężać, zacznij ćwiczyć jogę albo tai-chi. Niekiedy tylko psychoterapia lub nawet leczenie farmakologiczne przynosi poprawę nastroju i dobry sen.

Z życia wzięte
Dowiedz się więcej na temat: sen | bezsenność | porada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy