1200 zł przez trzy lata. O tym świadczeniu prawie nikt nie wie
Oprac.: Aleksandra Tokarz
O istnieniu tego świadczenia wie niewielu Polaków. Tymczasem konto świadczeniobiorcy miesięcznie przez trzy lata zasilać może kwota 1,2 tys. złotych. Co to jest renta szkoleniowa i kto może z niej skorzystać? Oto warunki.
Spis treści:
Co to jest renta szkoleniowa ZUS?
Renta szkoleniowa jest jednym z najmniej znanych świadczeń pomocowych ZUS. Skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które chcą zyskać nowe kwalifikacje. Przysługuje jednak wyłącznie tym, którzy nie mogą wykonywać dotychczasowej pracy, gdyż utracili do niej zdolność.
Z renty szkoleniowej może skorzystać osoba, dla której komisja lekarska orzekła o celowości przekwalifikowania zawodowego. To, w perspektywie czasu, ma pozwolić powrócić do aktywności zawodowej.
"Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty. Od kilku lat na Dolnym Śląsku nie wypłaciliśmy żadnej renty szkoleniowej" - mówi, cytowana przez serwis wiadomości.radiozet.pl, Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Komu przysługuje renta szkoleniowa?
Rentę szkoleniową, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, otrzymać może osoba "w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie". Mowa więc o pracownikach, którzy nie mogą kontynuować wykonywanej pracy, ale po przekwalifikowaniu się, czyli zdobyciu nowego zawodu, będą znów aktywni zawodowo.
Przyszły świadczeniobiorca musi jednak spełniać konkretne warunki. Wśród nich:
- być niezdolnym do pracy,
- posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy, to jest:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
"Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu Zakład kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie" - informuje ZUS.
Ile wynosi renta szkoleniowa ZUS?
Renta szkoleniowa przysługuje beneficjentom w czasie trwania sześciomiesięcznego kursu. Okres ten może jednak zostać wydłużony do 36 miesięcy. Świadczenie stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty. Nie może być jednak mniejsze niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która od marca 2023 roku wynosi 1191,33 zł.
W przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wówczas renta szkoleniowa wypłacana jest z funduszu wypadkowego, wynosząc 100 proc. podstawy wymiaru renty.