300 złotych dodatku do emerytury. Tylko dla wybranej grupy
Posłowie poparli kilka dni temu pomysł wypłacania stałego miesięcznego świadczenia wiejskim samorządowcom. Pieniądze mają być swoistym dodatkiem do emerytury, ale nie wszyscy sołtysi mogą na nie liczyć. Jakie kryteria muszę spełnić, by skorzystać ze świadczenia?
Spis treści:
Dodatek dla sołtysów: Ustawa
Ile będzie wynosił dodatek dla sołtysów?
Nowe rozwiązanie przewiduje, że sołtysi, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat, będą otrzymywać świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Z założenia ma być ono swoistym dodatkiem do emerytury.
Zobacz również: 300 plus dla wdów i wdowców. Kiedy nowe świadczenie?
Jakie warunki muszą spełnić sołtysi?
Początkowo proponowano, by dodatek otrzymywały osoby, które przez co najmniej dziesięć lat pełniły swoją funkcję (rządowy projekt). Inny pomysł zakładał, by mogły z niego korzystać osoby pełniące tę funkcję przynajmniej przez dwie kadencje (projekt wniesiony przez grupę posłów PiS w dużej mierze złożoną z parlamentarzystów z Solidarnej Polski). Ostatecznie ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które:
- pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji i nie krócej niż przez osiem lat
- osiągnęły wiek 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn)
- nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Warunkiem otrzymania świadczenia będzie złożenie odpowiedniego wniosku, do którego trzeba będzie dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (lub burmistrza bądź prezydenta miasta), właściwego dla sołectwa, w którym sołtys pełnił swoją funkcję.
Kiedy sołtysi dostaną dodatek?
Jak podaje portal gov.pl, ustawa musi teraz trafić do senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2023 roku. Już dziś przewiduje się, że tylko w przyszłym roku wypłaty pochłoną 162,9 mln zł z budżetu państwa.
Zobacz również: