Alert pogodowy w Polsce. Możliwe lokalne zalania i podtopienia
W Polsce wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące pogody na najbliższe dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje o nadciągających upałach, burzach z gradem i intensywnych opadach. Możliwe są lokalne podtopienia i zalania.
Alarm pogodowy w Polsce, który wydali przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki przewiduje upały, intensywne opady deszczu i burze z gradem. Wpływ na dynamiczną pogodę ma wyż Heinrich, który wkroczył na południe kraju i sprowadził bardziej wilgotne, chłodniejsze powietrze w ostatnich dniach.
W Boże Ciało temperatury w Polsce były zróżnicowane - najcieplej w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, na Mazowszu, a także w woj. warmińsko-mazurskim - tam termometry zarejestrowały nawet 28 st. C. W pozostałych regionach było dużo chłodniej - 20-23 st. C. Ponadto zapowiadano burze z gradem, a ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w województwach:
- śląskim
- małopolskim (poza pow. olkuskim i miechowskim)
- podkarpackim
- świętokrzyskim (pow. kazimierski, buski, staszowski i sandomierski)
- lubelskim (pow. janowski, biłgorajski, zamojski, tomaszowski i hrubieszowski)
W tych regionach kraju nadal obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące ulew, które mogą być wynikiem miejscowych podtopień i zalań. O sytuacji poinformowali też Polscy Łowcy Burz za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Podano, że miejscami może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Taka ilość spowoduje najpewniej liczne problemy. Synoptycy apelują, aby osoby wypoczywające nad zbiornikami wodnymi w południowej Polsce nie rozbijały namiotów blisko brzegu.
Ponadto Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek - 8.06 ostrzeżenia przed nadciągającymi upałami. Żółte alerty obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim (w południowej połowie)
- pomorskim (pow. tczewski, starogardzki, kościerski, chojnicki, człuchowski)
- kujawsko-pomorskim (zachodnia część)
- wielkopolskim (poza pow. konińskim, kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim, tureckim i kolskim)
- lubuskim
Polscy Łowcy Burz opublikowali również post, w którym zamieścili zdjęcia podtopień na Podkarpaciu spowodowanych intensywnym deszczem. Na stacji opadowej IMGW Barwinek zanotowano, że w ciągu godziny spadło wczoraj 35,3 mm.
Jak będzie pogoda na kolejne dni długiego weekendu?
Synoptycy przewidują, że strefa burz będzie się przesuwała. Skupiska chmur pojawią się w województwach:
- opolskim
- świętokrzyskim
- mazowieckim
- podlaskim
Termometry wskazywać będą od 16-19 stopni (rejony nadmorskie) do 28-29 stopni - woj. lubuskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, zachodnia Wielkopolska. Pogodowi eksperci dodali również, że w sobotę w kraju temperatury będą oscylować w granicach od 22 -27 st. C. W niedzielę z kolei zrobi się nieco chłodniej, szczególnie w woj. podkarpackim i na Lubelszczyźnie - tam przewiduje się od 20 do 21 st. C. Mieszkańcy pozostałych regionów kraju mogą spodziewać się temperatur w granicach 23 - 26 st. C.