Reklama

Reklama

Biedronki ninja znów w natarciu. Lepiej zamykać okna - azjatycki owad kąsa też ludzi!

Lepiej zamykajcie okna! Pojawiają się każdego roku, zwłaszcza w ciepłe dni. Biedronki azjatyckie znów w natarciu – gromadzą się ścianach budynków i wchodzą do naszych domów przez szpary okien. W ten sposób poszukują bezpiecznego schronienia na zimę. Przyrodnicy alarmują: to inwazyjny gatunek, który zagraża rodzimym biedronkom siedmiokropkom, a u ludzi wywołuje reakcje alergiczne.

Biedronka azjatycka - gatunek inwazyjny

- Na ścianie Centrum Edukacji Przyrodniczej pojawiły się tysiące osobników biedronki azjatyckiej zwanej też arlekinem lub ninja. Nie jest to niestety dobra wiadomość dla naszych biedronek. Podobnie jak w przypadku innych gatunków inwazyjnych obcy przybysze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie, konkurując z nimi o pokarm a także, zjadając ich jaja i larwy - alarmują przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz również: Truje podstępnie całą rodzinę. Może powodować raka i depresję

Reklama

Biedronki ninja znów w natarciu

Biedronki azjatyckie pojawiają się w różnych regionach Polski co roku, na masową skalę. Od rodzimej biedronki siedmiokropki różnią się kolorem i wielkością - możemy zobaczyć czarne, żółte, a nawet pomarańczowe osobniki. Nie każda posiada charakterystyczne plamki na przedpleczu.

Biedronki gromadzą się masowo na ścianach budynków i próbują się dostać do domów przez szpary okien. W ten sposób poszukują bezpiecznego schronienia na zimę. Wiosną natomiast biedronki ninja będą kontynuować rozmnażanie się i poszukiwać nowych terenów. Samica biedronki w ciągu życia może znieść nawet do 4 tysięcy jaj.

Gatunek pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej, a następnie do Europy. Powód? Zwalczanie szkodliwych dla upraw rolnych mszyc.

Zobacz również: Co może się stać, gdy nie zamkniesz na noc drzwi? Strażak alarmuje

Biedronki azjatyckie kąsają ludzi

Biedronki azjatyckie są inwazyjne i stanowią zagrożenie dla rodzimych biedronek siedmiokropek.

Przyrodnik dodaje, że biedronki azjatyckie mogą kąsać ludzi. Ugryzienie nie jest co prawda bardzo groźne, ale może się skończyć pobrudzeniem hemolimfą, czyli rodzajem owadziej krwi. U niektórych osób wywołują reakcje alergiczne. Ugryzienia i kontakt z hemolimfą mogą być groźne zwłaszcza dla osób uczulonych na te substancje.

Zobacz również: Zaczną kontrole w polskich domach. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy

Jak się chronić przed biedronkami azjatyckimi?

W Polsce występuje ok. 80 gatunków biedronek. Spośród nich najbardziej znana jest biedronka siedmiokropka, której raczej nie spotkamy w takiej gromadzie na ścianach budynków.

Jak chronić się przed biedronkami azjatyckimi? Warto uszczelnić okna i drzwi oraz zabezpieczyć je siatką. Odstraszająco działa na nie mentol lub kamfora.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biedronka azjatycka | inwazja owadów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy