Bób dla psa: Czy jest bezpieczny?

Każdy, kto posiada w domu czworonoga, wie, że może on podczas posiłku głośno i ostentacyjnie dopominać się o smakowite kąski ze stołu. Niestety, często ulegamy psim prośbom i dajemy pokarm, którym zajadają się domownicy. Choć część z produktów spożywczych nie wyrządzą naszemu pupilowi większej szkody, to np. czekolada albo czosnek mogą mu bardzo zaszkodzić. A jak bób wpływa na kondycję psa? Choć dla człowieka ten rodzaj strączków jest bardzo zdrowy, to czy można podawać go zwierzętom? Czy pies może jeść bób gotowany? Sprawdźmy.

Pies, nawet mając pełną miskę, często dopomina się o smakołyki ze stołu
Pies, nawet mając pełną miskę, często dopomina się o smakołyki ze stołu123RF/PICSEL

Bób a dieta

Warzywa strączkowe, do których zalicza się nie tylko bób, ale także fasola, groch czy ciecierzyca, to znane źródła białka, więc są one bardzo cenne w codziennej diecie. Oczywiście, nie wolno ich zjadać na surowo, ponieważ nie tylko powodują dyskomfort związany ze wzdęciami, ale także zawierają fityniany zaliczane do substancji antyodżywczych. To właśnie one zmniejszają przyswajalność żelaza, wapnia i cynku przez organizm, co doprowadza nie tylko do ich niedoboru, ale także sytuacji zagrażających zdrowiu.

Domowy szampon dla psa przeciw pchłomInteria DIY

Dlatego warzywa strączkowe, w tym bób, powinny być spożywane przez człowieka nie tylko po dokładnym ugotowaniu, ale także uprzednim namoczeniu. To zapobiega występowaniu fitynianów w strączkach, a także ogranicza powstawaniu wzdęć w układzie pokarmowym.

Nie dla psa... bób!

Czy pies może jeść bób gotowany? Odpowiedź jest jednoznaczna
Czy pies może jeść bób gotowany? Odpowiedź jest jednoznaczna123RF/PICSEL

Skoro wiemy już, co zawiera bób i inne strączki, to czy bób jest szkodliwy dla psa? Otóż surowe ziarna mogą być dla naszego czworonoga bardzo szkodliwe. Pojawienie się wzdęć i uszczuplenie obecności substancji odżywczych to tylko część problemów, jakie mogą czekać na naszego psa. Bób może powodować skręt żołądka, który jest nie tylko bolesny, ale także może uszkadzać inne narządy znajdujące się w psim organizmie, czy doprowadzić do śmierci naszego pupila.

Czy pies może jeść bób gotowany?

Okazuje się, że pies nie może jeść nawet ugotowanego bobu. Chociaż niektórym psom zapach tego warzywa bardzo przypada do gustu, to nie wolno ulegać zachciankom i prośbom czworonoga. Nawet ugotowany bób może zaszkodzić psu. Nie tylko sprzyja wzdęciom, ale także może uszczuplić zasobność jodu, co niekorzystnie wpływa na tarczycę psa. Poza tym gotowany bób może być silnym alergenem, co tylko jeszcze bardziej może zaszkodzić psiej kondycji i sprzyjać występowaniu innych chorób, które mogą zagrażać psiemu życiu.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas