Budzisz się w nocy? Unikaj tej czynności. Eksperci ostrzegają
Problemy ze snem, według najnowszego raportu, dotyczą ponad 30% Polaków. Nawet kiedy uda się nam zasnąć, wiele osób przebudza się w środku nocy i ma problemy z ponownym zapadnięciem w głęboki sen. Jest jedna czynność, która zdecydowanie jest zakazana, jeśli z niewiadomych przyczyn spotka nas niemiła pobudka przed budzikiem. Unikając jej i przestrzegając wskazówek ekspertów od snu, uda nam się szybko powrócić do odprężającej nocnej regeneracji.
Tego unikaj, gdy przebudzisz się w nocy
Najnowsze badania są niepokojące. W porównaniu z rokiem 2022 przybyło Polaków mających problemy ze snem i czasową bezsenność. Więcej jest także osób doświadczających nocnych pobudek z niewiadomych przyczyn, które wytrącają z równowagi i każą wyjść z łóżka. Jeśli dotyczy tylko skorzystania z toalety i nie mamy potem problemu z powrotem do krainy snów, to możemy uznać się za szczęściarzy. Zdecydowanie więcej jest bowiem osób, którym bardzo trudno jest po takim przerwaniu odpoczynku powrócić znowu do snu.
Zobacz również:
Eksperci zalecają po przebudzeniu pozostanie w łóżku przynajmniej przez 10 min, uspokojenie myśli i próbę wyciszenia, by szybko ponownie usnąć. Jeśli jednak czujemy nieodpartą potrzebę opuszczenia łóżka, możemy napić się wody lub zając się czynnością, która nas wyciszy, na przykład czytaniem książki lub interesującego artykułu w gazecie. Istnieje jedna czynność, której należy wystrzegać się jak ognia i jest nią... sięganie po telefon. Eksperci biją na alarm: wyrwany ze stanu głębokiego odpoczynku mózg, gdy jest narażony na emitowane przez ekran światło niebieskie, sporą ilość obrazów i dźwięków jeszcze bardziej przechodzi w stan aktywności. Możemy być niemal pewni, że dodatkowo utrudnimy, a w niektórych przypadkach wręcz całkowicie uniemożliwimy sobie powrót do spokojnego snu. Warto zrezygnować nawet ze sprawdzania godziny. Lepiej spojrzeć przez okno, starać się nie zapalać światła, napić się odrobinę wody. Następnie powrócić pod kołdrę i próbować zasnąć.
Sposoby na lepszy sen
Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko nocnych pobudek warto zadbać o to, co robimy jeszcze przed położeniem się do łóżka. Unikajmy zatem ciężkostrawnej kolacji, która zaburzy proces snu, pamiętajmy o zaprzestaniu jedzenia minimum dwie godziny przed planowanym zaśnięciem, zmniejszmy także ilość wypijanych płynów. Medytacja i wieczorna uspokajająca joga będą sprzymierzeńcami dobrego, regenerującego snu. Zadbajmy także o nawilżenie powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Przykręćmy kaloryfer, by uzyskać optymalną temperaturę w sypialni, która powinna wynosić ok. 20 stopni C. Równie ważna jest także zmiana nawyków: zasypianie przy włączonym telewizorze czy scrollowanie telefonu tuż przed zaśnięciem negatywnie wpływa na relaksację.
Jeśli natomiast żaden z tych sposobów nie przynosi rezultatów, a bezsenność trwa od dłuższego czasu, należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który na podstawie opisu sytuacji zlecui niezbędne badania i wskaże sposób złagodzenia problemów ze snem na przykład za pomocą farmakoterapii.