Reklama

Ceny papieru toaletowego wzrosną? Prognozy nie pozostawiają złudzeń

W nadchodzącym 2022 roku papier toaletowy znacząco zdrożenie. Liderzy branży ostrzegają, że sytuacja jest poważna, a podwyżki mogą sięgnąć nawet 20 proc. Co więcej, jeśli kryzys nadal będzie przybierać na sile, eksperci przewidują przerwy w produkcji i braki w dostawach.

Dlaczego papier toaletowy drożeje?

Jak wynika z raportów, ceny celulozy NBSK i BHKP, a więc głównych surowców w papiernictwie od początku 2021 wzrosły aż o 60-80 proc. Jak nietrudno się domyślić, to przekłada się na wzrost cen detalicznych poszczególnych produktów - również papieru toaletowego, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych.   

Wzrost cen celulozy - podstawowego składnika papieru toaletowego - to istotny, ale nie jedyny powód przewidywanego wzrostu cen detalicznych papieru toaletowego. Celuloza wytwarzana jest bowiem poza granicami Polski. Równie ważnym czynnikiem jest więc inflacja, a więc spadek siły nabywczej złotego.

Reklama

Polscy producenci narzekają także na coraz wyższe rachunki. Rosną ceny gazu, energii elektrycznej, czy też paliwa, a to ma ogromny wpływ na stałe koszty wytworzenia produktów. Artur Pielak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wyjaśnia, że firmy będą zmuszone podnieść ceny, by utrzymać poziom pracy w fabrykach na tym samym poziomie. Nie mogą pozwolić sobie bowiem na to, by zarabiać na produkcie znacznie mniej niż dotychczas. To w szybkim czasie prowadziłoby do bankructwa.

Ile w 2022 roku będzie kostkował papier toaletowy?

O ile od stycznia mogą wzrosnąć ceny papieru toaletowego, ręczników papierowych czy też chusteczek higienicznych? Specjaliści szacują, że będzie to wzrost na poziomie około15-20 proc. Co więcej, jeśli ceny surowców w najbliższych kwartałach nie osiągną równowagi, możemy spodziewać się, dalszych wzrostów cen detalicznych tych produktów.

***

Przeczytaj również: 

Kuchenne triki ułatwiające przygotowanie jedzenia

Jak umyć lustro bez smug? Oto kilka sposobów!

Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie?

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papier toaletowy | ceny papieru | inflacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama