Charakterystyczna mina u kota. W ten sposób przekazuje ci wiadomość

Choć mimika wydaje być się cechą właściwą ludziom, zwierzęce mordki również nie są wolne od ekspresji. Uszy odsunięte lub postawione, oczy otwarte lub zmrużone, nos prosty lub zmarszczony – im dłużej przyglądamy się czworonogom, tym więcej grymasów jesteśmy w stanie dostrzec. Według najnowszych badań u kotów jest ich blisko 300.

Czy koty mają mimikę? Mają i to bogatą
Czy koty mają mimikę? Mają i to bogatą123RF/PICSEL

"Koty nie mają mimiki" - powiedział kiedyś mój znajomy, a zdanie to przez wiele lat powracało w naszych rozmowach, jako przedmiot przyjacielskiego sporu. Ja czy to na żywo czy za pomocą zdjęć pokazywałem, jak różne wyrazy twarzy potrafi przybierać mój własny kot, kolega odpierał argumenty, mówiąc, że to tylko ułożenie uszu/oczu/nosa, a nie żadna mimika. Spór ciągnąłby się pewnie w nieskończoność, gdyby nie fakt, że chyba właśnie rozsądziły nas amerykańskie badania. I to - zauważam to z niekłamaną satysfakcją - na moją korzyść.

276 min kota

276  - tyle różnych wyrazów pyszczka potrafią przybrać koty. Tę precyzyjną liczbę wskazują badaczki Lauren Scott i Brittany N. Florkiewicz, które część swojej naukowej pracy poświęciły badaniu ekspresji mruczków. Wnioski ze swojej pracy opublikowały na łamach "Behavioral Processes."

Dla celów naukowych przez rok przyglądały się 53 kotom przebywającym w kociej kawiarni w Los Angeles. Wszystkie były domowymi, krótkowłosymi osobnikami, a w grupie badawczej znalazły się zarówno kotki jak i kocury. Interakcje między nimi zostały zarejestrowane, a nagranie stało się przedmiotem naukowej analizy.

Zdaniem badaczek na nagraniu można zauważyć 276 różnych wyrazów kocich mordek, które są kombinacjami 26 unikatowych niewielkich ruchów, obejmujących takie elementy jak: pozycja uszu, mruganie, poruszanie wąsami czy marszczenie nosa.

Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>
Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach>>>/CanvaINTERIA.PL

Zrozumieć koci język

Naukowczynie podjęły się również kategoryzacji kocich min:

  • 45 proc. z nich uznając za przyjazne
  • 37 proc. za agresywne
  • 18 proc. za dwuznaczne

"Badania pokazują, że dobrze jest przyglądać się uszom, oczom i wąsom kota, by sprawdzić, czy jest przyjacielsko nastawiony" -  tłumaczyła jedna z badaczek serwisowi Earth.com. "Ich mordki dostarczają również wielu informacji na temat prawdopodobieństwa ataku. Ludziom może się wydawać, że mimika kotów służy wyłącznie do ostrzegania innych osobników, ale w rzeczywistości pokazuje, jak towarzyskie i tolerancyjne potrafią być koty domowe".

Warto przyglądać się kocim wyrazom twarzy
Warto przyglądać się kocim wyrazom twarzy123RF/PICSEL

Koci grymas

Naukowczyniom udało się również "rozkodować" kilka kocich grymasów. Jak czytamy w "Smithsonian Magazine", zdaniem badaczek koty mają tendencję do zbliżania uszu i wąsów podczas przyjaznych interakcji i oddalania ich, gdy sytuacja robiła się napięta. Podczas sytuacji stresowych zaś, zwężały źrenice i kładły uszy na płasko.

Po co prowadzić takie badania? Oczywiście po to, by lepiej zrozumieć naszych czworonożnych przyjaciół. Kto wie, może kiedyś uda się rozkodować każdy z 276 kocich grymasów i dzięki temu stworzyć rodzaj "kociego słownika"? Zainteresowanych lekturą na pewno by nie zabrakło.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas